Şehir Dedektifi: Suyun Peşinde İstanbul Başlıyor

Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCivic Kültür Sanat Destek Programı tarafından finanse edilen Suyun Peşinde İstanbul, 5 yaş ve üzeri çocukları ve herkesi kentsel miras kavramını 'su' odağında düşünmeye davet ediyor. 

İstanbul denizlerle bütünleşik bir liman kenti. Boğaz kentin imgesini belirleyen coğrafi unsurların başında geliyor. Yüzyıllarca dünyanın en önemli limanlarından biri olan Haliç, çok katmanlı bir hafıza taşıyor. Peki İstanbul’un su ekosistemini ne kadar tanıyoruz? Suyun Peşinde İstanbul projesi, İstanbul su kültürünün farklı bileşenlerini kamusal söyleşiler, atölye çalışmaları ve yayın aracılığıyla çocuklarla buluşturmayı amaçlıyor.

Kentsel çevreye ilişkin bilgiler üzerine üretilmiş çokça kaynak olsa da kent hakkı ve çevre adaleti bağlamı çocukların dünyasına uzakta kalıyor; özellikle kentsel projelerin çevre adaletiyle birleştiği noktalar, tehdit altındaki türler, yerler oldukça teknik bir dille kamuoyunda yer bulabiliyor.

Suyun Peşinde İstanbul projesi, çocuklarla “doğa”nın kentten uzakta bir yerde olmadığını yaratıcı ifade biçimleriyle paylaşmak, su kültürünü kentsel yaşamın ayrılmaz bir parçası olarak görmelerini sağlamak, ekosistemi paylaştığımız canlıları ve İstanbul su yaşamını daha yakından tanıtmak için düzenleniyor. Proje kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik atölye çalışmaları, eğitim ve kentsel ekoloji paydaşlarıyla İstanbul’un su kültürüne dair söyleşiler düzenlenecek. Proje sonunda ise İstanbul su kültürünü çocuklara aktaran bir çocuk yayını üretilecek.

Atölyeler, söyleşiler ve proje boyunca devam edecek sürprizlerden haberdar olmak için sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz!