İklim İçin Kampanyacılık Rehberi Çıktı

İklim kriziyle artan ekolojik sorunlara bir çözüm aramak için kampanya başlatmak isteyenlerin artık bütün adımları bir arada bulabileceği bir rehber var: İklim için Kampanyacılık Rehberi.

Change.org Türkiye tarafından hazırlanan İklim için Kampanyacılık Rehberi iklim krizi ile mücadele için harekete geçmek isteyen kurum veya kişilerin akıllarındaki “Nereden başlamalıyım? Kampanyam etkili olur mu? Olursa nasıl olur? Nasıl yaygınlaştırabilirim? Sorunu çözecek kişi veya kurumlara nasıl ulaşabilirim?” gibi tüm sorulara cevap veriyor.

İklim alanındaki kampanyalarının etkinliğini artırmak için hazırlanan bu rehberde kampanyacılık nedir, kampanya yol haritası nasıl hazırlanır, iletişim stratejisi nasıl belirlenir ve imza kampanyasını yaygınlaştırmak için neler yapmak gerekir gibi başlıklar detaylı olarak anlatılıyor.

İklim için Kampanyacılık Rehberi için tıklayınız. 

İklim alanında çalışan inisiyatiflerin bir araya gelerek 2019-2022 yılları arasında yürüttükleri savunuculuk faaliyetlerinin parçası olarak açılan bazı imza kampanyaları hakkında bilgiler:

  • 2021 yılında Youth for Climate Türkiye hareketinin, okullarda sürdürülebilirlik ve iklim değişikliğinin okullarda öğretilmesi için başlattığı İklim Krizi Müfredata Eklensin imza kampanyası, 33.000 imzayı geçti ve başarıya ulaştı.
  • 2020 yılı Türkiye’de aşırı hava olaylarının (başta şiddetli yağışlar, fırtına ve dolu olmak üzere 984 aşırı hava olayı) en çok görüldüğü yıl oldu. Türkiye’nin, iklim krizinin çözümü için 191 ülkenin bir araya geldiği Paris İklim Anlaşması’nı onaylaması için 48 sivil toplum kuruluşu bir imza kampanyası yürüttü. Paris İklim Anlaşması Ekim 2021’de TBMM’de onaylandı.
  • IUCN’in (Dünya Doğayı Koruma Birliği) Kırmızı Listesi’ne göre “tehlike altında” kategorisinde yer alan deniz kaplumbağalarının yumurta bıraktığı Adana Sugözü kumsalında inşaatı devam eden Hunutlu kömürlü termik santralinin iptal edilmesi için 18 sivil toplum kuruluşu Adana’ya Temiz Hava kampanyasını başlattı. 100.000’den fazla kişinin imzaladığı imza kampanyası hâlâ sürüyor.
  • 2021 yılında kömür madeni yapmak için yok edilmek istenen yaşlı kızılçamlardan oluşan Akbelen Ormanı, İkizköy Direniyor Komitesi tarafından tutulan nöbet sayesinde kesimden kurtarıldı ve ünlülerin de dahiliyeti ile ulusal çapta ses getirdi. Mart 2022’de ise zeytin yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile İkizköy’deki zeytinlerin kesilmesinin yolu açıldı. Akbelen Ormanı ve İkizköy’ü kömüre feda edecek projenin iptali için 100.000 den fazla kişi imza attı ve “Akbelen Ormanını Vermeyeceğiz” nöbeti hâlâ devam ediyor.
  • İklim krizinden en çok etkilenecek nesil olan Z Kuşağı Genç İklim Aktivistleri, 2021 yılında karar vericilerden karbonsuz bir gelecek için “İklim Acil Durumu İlan Edilmesi”ni talep ettikleri bir imza kampanyası başlattı ve 6 gençlik ekibinin yürüttüğü kampanyanın imza sayısı 30.000’e yaklaştı.
  • 2022 yılında 2021’de Youth for Climate Türkiye (İklim için Gençlik) hareketi, Türkiye’nin sera gazı emisyonlarının en büyük sebeplerinden biri olan elektrik üretiminde kömür kullanımının 2030 yılına kadar sonlanması için Kömürden Çıkış Eylem Planı açıklanmasını talep eden bir kampanya başlattı.