‘İklim Krizi Ders Kitaplarında Ne Kadar Yer Alıyor?’

Caretta Ekolojik Ahval’de bu hafta Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hazal Acar ile ilk, orta ve lise dengi okullardaki ders kitapları genelinde yürüttükleri, 'İklim Krizi Her Yerde Ama Ders Kitaplarında Yok' başlıklı raporlama çalışması üzerine konuşuyoruz.

Youth For Climate (İklim için Gençlik) Türkiye tarafından Change.org’da başlatılan ve bugüne kadar 35 bine yakın kişi tarafından imzalanan #OkuldaİklimÖğret etiketi ve “İklim Krizi Okul Müfredatına Eklensin” başlığı ile başlatılan kampanyanın ardından gerçekleştirilen raporlama çalışmasının çıktıları eğitim sisteminin bu konuda ne derece geri kalmış olduğunu da gözler önüne seriyor.

Ekosfer Derneği’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın her sene ücretsiz olarak öğrencilere dağıttığı ders kitaplarında yürüttüğü raporlama çalışması kitap içeriklerindeki iklim krizi, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji ve fosil yakıtların ne ölçüde yer aldığına odaklanıyor. Çalışma kapsamında bu terimlerin ne ölçüde yer aldığının yanı sıra ne kadar doğru şekilde aktarıldığı da incelenmiş.

Ders kitaplarında güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerjilere geçiş vurgulanıyor ama bunun sebebi iklim krizi olarak değil fosil yakıtların bitecek olması şeklinde veriliyor. Fen Bilgisi kitaplarında, iklim değişikliğine dair bilgi bulunmadığı gibi  fosil yakıtların iklim değişikliğine etkisine dair bilgi de yer almıyor.

Milli Eğitim Bakanı’nın 2022 itibarı ile ‘çevre eğitimi’ müfredatına ‘iklim değişikliğini’ eklemesi de Paris Anlaşması’nın ülkemizde yürürlüğe girmesi ile ilgili. Paris İklim Anlaşması’nın maddelerinden biri eğitim alanında iklim değişikliği ile bilgilerin nitelikli şekilde verilmesi ile ilgili. 

2019’da temel olarak iklim değişikliği iletişimini güçlendirmek gayesi ile kurulan Ekosfer Derneği’nin çalışmalarına web sitesi ekosfer.org üzerinden göz atabilirsiniz. Derneğin Türkiye’deki çalışan ve planlanan termik santralları gösteren etkileşimli bir harita da barındıran Türkiye’de Kömür web sitesine ise bu bağlantı üzerinden erişim mümkün.