Gediz Deltası Dijital Analiz İstasyonlarıyla Teknolojik Korumaya Kavuşuyor

17 Ağustos 2021
Çiğli Belediyesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekolojik Denge Derneği ve Vodafone Business 'Yaşasın Gediz Temiz Su Temiz Gıda' projesi için bir araya geldi. Gediz Nehri’nin iki farklı koluna kurulacak sensörler ve uydu takip sistemleriyle elde edilecek anlık veriler, bilimsel çalışmaların yapılmasına ışık tutacak. Proje sayesinde bölgede tarım yapan çiftçilerin, su ve topraktaki değişiklikler konusunda erken uyarı sistemi sayesinde bilgilendirilmesi ve önlem alınması hedefleniyor.
Çiğli’de Gediz Deltası’nın Geleceği için Çalışmalara Başlandı

Çiğli Belediyesi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Ekolojik Denge Derneği arasında bir yıldır hazırlığı yapılan ve geçtiğimiz ay imzalanan ‘Yaşasın Gediz Temiz Su Temiz Gıda’ projesi kapsamında imzalanan iş birliği protokolü hayata geçiriliyor.

İzmir Ekolojik Denge Derneği’nin AB Su Çerçeve Direktifi’nden yola çıkarak hazırladığı inovatif proje Çiğli Belediyesi ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nin katkılarıyla Gediz Nehri’nin Çiğli sınırları içerisinde kalan iki farklı kolu üzerinde hayata geçirilecek. Bir yıl süreyle uygulanacak olan projenin yürütme görevini İzmir Ekolojik Denge Derneği, lojistik desteğini Çiğli Belediyesi, bilimsel analizlerin yapılmasını ise İzmir Katip Çelebi Üniversitesi üstlenecek. Vodafone Business ise dijital tarım istasyonlarıyla projeye teknolojik destek verecek. 

Dijital Tarım İstasyonu ile Anlık Olarak Veri Analizi Yapılacak

Dijital Tarım İstasyonları Gediz Nehri’nin Çiğli Belediyesi bölgesinden geçen nehir yatağı içerisinde 2 noktada su kirlilik durumunun takip edilmesi için kurulacak. Gediz Nehri’nden akan su ile tarımsal sulama yapan bölgedeki çiftçilerin tarımsal riskleri önceden bilmesi için Vodafone Business Dijital Tarım İstasyonları proje ortaklarına ve bölgedeki çiftçilere tarımsal erken uyarı raporları ile destek veriyor olacak.

Dijital Tarım İstasyonları ile toplanacak olan su analiz verileri laboratuvarda yapılacak analizlerle karşılaştırılacak. Dijital Tarım İstasyonlarının bulunduğu lokasyondan belirli periyotlarda alınacak olan manuel su numunelerinin analizleri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde; Prof. Dr. Ebru Yeşim Özkan ve Dr. Onur Karadal tarafından analiz edilecek ve raporlanacak. Projenin ileri aşamalarında, toprak analizi ile iyi tarım uygulamaları için altyapı oluşturulacak. Bölgede belirlenen araziler de ilaçsız tarım doğal gübre uygulamaları sayesinde bölgede tarımsal kirlenmenin önüne geçilecek.

Saha Çalışmaları Başladı

Gediz Havzası’nın geleceği için hayati öneme sahip olan bu projeyi hayata geçirmenin heyecanını yaşayan proje ekibi, Dijital Tarım İstasyonları’nın kurulacağı konumları belirlemek için sahaya indi. Sasalı, Kaklıç ve Kuş Cenneti’nde alternatif konumlar belirlendi.

Sasalı ve Kaklıç’a Müjde

Dijital Tarım İstasyonları ile birlikte Sasalı ve Kaklıç Bölgelerine tarım istasyonları da kurulacak. Dijital Tarım İstasyonları ile toprak, iklim ve bitki analizleri anlık yapılabilecek. Zararlı kamerası ile bitkilerde oluşabilecek hastalıklar erken tespit edilirken su ve toprak kirlenmesi eş zamanlı dijital ortamda takip edilebilecek. Sistemlerden alınacak veriler ile bölgede daha verimli tarım yapılmasına imkan sağlanacak.

“Gediz’in döküldüğü yerden başlıyoruz ve inanıyoruz ki projemiz Murat Dağı’na kadar uzanacak” diyen İzmir Ekolojik Denge Derneği Başkanı Tolga Çalışkanelli, Dernek olarak yaklaşık bir buçuk yıl önce  Yaşasın Gediz Temiz Su Temiz Gıda yolculuğuna başladıklarını ifade etti ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse’ye projeye verdikleri destek için teşekkür etti.

‘İnsanlığa Yararlı İşler Yapmayı İlke Edinmiş Bir Kurumuz’

İKÇÜ Rektörü Prof.Dr. Saffet Köse projeyle ilgili,  “İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi olarak biz, içinde bulunduğumuz şehre, bölgeye, ülkemize ve insanlığa yararlı işler yapmayı ilke edinmiş bir kurumuz. Bu anlayışla hayata geçirilecek her projenin içinde olmaktan, katkı vermekten ve elimizi taşın altına koymaktan her zaman mutluluk duyarız.  “Yaşasın Gediz Temiz Su Temiz Gıda” projesi de Çiğli Belediyesi ve İzmir Ekolojik Denge Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz teknolojinin kullanımı yoluyla Dijital Tarım İstasyonları yardımıyla suyun analiz edilmesi anlayışına dayanıyor.  Vodafone Business’in teknoloji destekçisi olduğu bu proje, Gediz deltasında toprak, iklim ve bitki analizlerini anında yapabilecek. Bu yolla Gediz’in temiz gıda üretiminin merkezi haline geleceğini ümit ediyorum. Dünyanın geleceğini ciddi şekilde tehdit eden temiz su ve gıda alanına paydaşlarımızla birlikte katkı vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Ben bu işbirliğinde bizimle aynı kaygıları taşıyan ve bu önemli projeye destek veren Çiğli Belediyesine, İzmir Ekolojik Denge Derneğine ve Vodafone Business’a en kalbi şükranlarımı sunuyorum. Projeye emek veren  herkesi kutluyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi. 

‘2 Milyon Yıllık Mirasımızı Hep Birlikte Koruyacağız’

Gediz Deltası’nın UNESCO Dünya Doğa Mirası listesine alınması adına büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Gediz Deltası 40 bin hektarlık alanıyla Doğu Akdeniz’in en büyük deltalarından biridir. Delta; tatlı su, acı su, kara ve kıyı alanlarının hepsinin bir arada yer aldığı eşine az rastlanır iki milyon yılda oluşmuş bir ekosistemler bütünüdür. Tatlısu gölleri, lagünler, tuzlu çayırlıklar, çamur düzlükleri ve sazlıklar gibi birçok doğal yaşam ortamının bir arada bulunduğu Gediz Deltası; Flamingolar başta olmak üzere üç yüze yakın kuş, balık  ve bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Önemli Kuş Alanı (ÖKA) ve Önemli Doğa Alanı (ÖDA) statülerine de sahip olan deltanın tüm zenginliklerini korumak adına çalışmalarımızı başlattık. İki milyon yıllık mirasımızı hep birlikte koruyacağız.” dedi.

‘Gediz Kirliyken Çiğli Temiz Olamaz.’

Utku Gümrükçü, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Ekolojik Denge Derneği ile aylardır süren planlamalarını bitirdiklerini ve sahaya indiklerini bildirirken, bilimsel ve uzun soluklu çalışmalar sürdüreceklerini ekledi: “Gediz’i sınırlarımız içerisinde kim ne kadar kirletiyor? Kirlilik nerede yoğunlaşıyor? Sorularının cevabını bulacağız.”

Gediz kirliyken Çiğli’nin temiz olamayacağına değinen Gümrükçü, soluduğumuz havanın, içtiğimiz suyun, soframızdaki yiyeceklerin temiz olamayacağını söyledi: “Herkes biliyor ki Gediz kirli. Sorunun kaynaklarını bulursak çözmemiz kolay olur. Çalışmalarımız kapsamında Sasalı ve Kaklıç bölgesinde yapılan tarımsal faaliyetlerin kalitesini de artıracağız. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için Gediz Deltası ve diğer doğa değerlerimizi korumak için gerçekleştirilecek her türlü çalışmaya katkı vermeye devam edeceğiz. Toplayacağımız veriler hızlı bir şekilde kullanılabilecek. El birliği ile havaya, suya, taşa, toprağa sahip çıkacağız.”