Gediz için El Ele: Çevreci Projeye Belediye Desteği

01 Aralık 2020
İzmir Ekolojik Denge Derneği’nin Yaşasın Gediz “Temiz Su Temiz Gıda” projesi Çiğli Belediyesi’nin desteğiyle başlıyor.

İzmir Ekolojik Denge DerneğiGeçtiğimiz günlerde Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ile yaptıkları görüşmede projelerine destek sözü alan İzmir Ekolojik Denge Derneği Başkanı Tolga Çalışkanelli küresel iklim krizine karşı projeler geliştirdiklerini belirterek, “Dernek olarak uzun süreli araştırma ve çaba sonucu hazırladığımız “Yaşasın Gediz, Temiz Su Temiz Gıda” projesi Çiğli Belediyesi’nin desteği ile nihayet hayata geçiyor. Çiğli Belediyesi ile işbirliği içerisinde yürüteceğimiz projeye ayrıca dijital tarım alanındaki öncü kimliği ile Vodafone Business teknoloji sağlayıcısı olarak yer alacak.” dedi.
 
Projenin ilk ayağında Gediz Nehri’nin Çiğli bölgesindeki kısmında analiz istasyonları kurulacağını belirten Çalışkanelli, “Uzaktan takip sistemi ile suyun analizi yapılıp anlık dijital veri olarak toplanacak, arşivlenecek ve canlı olarak izlenebilecek. Su ile birlikte toprağın ve bölgedeki bitkilerin durumu da takip edilebilecek. Bu sayede Çiğli’de Gediz nehrinden beslenen tarım alanları için önemli bir adım atılmış olacak. Çiğli’den başlayarak Türkiye’ye örnek olacak bir proje gerçekleştiriyoruz. İlerleyen süreçte 400 km’lik Gediz Nehri’nin tamamında uzaktan takip sistemini kurmayı planlıyoruz. Bu sayede kirliliğe bölgesel olarak müdahale edilebilmesi için gerekli verilere ulaşacağız. Türkiye’nin en önemli havzalarından biri olan ve Ege Bölgesi’nin tarımına en büyük katkıyı sağlayan Gediz Havzası’nın yok olmaması adına büyük bir adım atıyoruz. Projemizin hayata geçmesiyle birlikte çiftçiye, milli ekonomiye ve küresel iklim krizine karşı geleceğe yatırım yapmış olacağız.” diye konuştu.

Projeye desteğinden ötürü Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü’ye teşekkür eden Çalışkanelli; “İzmir Ekolojik Denge Derneği, kar amacı gütmeyen bir çevre örgütüdür, çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakmak öncelikli amacımız, “Temiz su, temiz gıda” projemiz Gediz’le sınırlı kalmayacak, projemize destek sağlayacak tüm kurum ve kuruluşlarla çevresel sorunlara çözüm üretmeye hazırız.” dedi.

İlgili Yazılar

Tüm Haberler