Astıma Davetiye Çıkaran Termik Santrallere “Dur” Çağrısı!

Her yıl mayıs ayının ilk salı günü “Dünya Astım Günü” olarak kutlanıyor. Astıma yol açan unsurlar arasındaki çevresel etkenlere dikkat çeken Temiz Hava Hakkı Platformu, termik santrallere #izinvermeyin çağrısında bulunuyor.
Astım, Dünya Genelinde Tahmini Olarak 300 Milyon Kişiyi Etkiliyor

Kömürlü termik santrallerine çevre yatırımı muafiyeti verilmemesi için 2019 yılında başlatılan #izinvermeyin kampanyası, yasa tasarısındaki Madde 50’nin veto edilmesiyle başarıya ulaşmıştı. Ancak santraller gerekli yatırımları tamamlamadan, havayı ve çevreyi kirletmeye devam ederek “geçici izin belgesiyle” tekrar çalışmaya başladı.

“Daha Önce Başardık, Tekrar Başarabiliriz”

Temiz Hava Hakkı Platformu bunun üzerine, #izinvermeyin demek için kampanyayı tekrar imzaya açtı.

2020 yılının ilk altı ayında gerekli çevre yatırımı olmadığı için kapatılan kömürlü termik santraller, “geçici faaliyet belgesiyle” tekrar çalışmaya başladı ama baca gazı arıtımı için hangi yatırımları yaptıkları ve emisyonlarının limitlere uygun olup olmadığı bilinmiyor.

Ayrıca, 2019 yılında kömürlü santrallere çevre mevzuatına uymaları için tanınan altı yıllık muafiyetin bitmesine beş gün kala yapılan ani bir yönetmelik değişikliğiyle kül depolama alanlarında gerekli yatırımlarını sağlamayan santrallerin çalışabilmesinin önü açılmıştı. 2020 yılında sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütleri tarafından bu değişikliğe dava açıldı. Mahkemenin verdiği karara göre; kül depolama sahasının sızdırmaması için gerekli yatırımları yapılmadığı halde yönetmelik değişikliği kapsamında çevre izni alabilmiş santrallerin izinleri artık geçerli değil ve derhal faaliyetlerinin durdurulması gerekiyor.

Temiz Hava Hakkı kampanyayla Çevre ve Şehircilik Bakanı’na sesleniyor:

Çevre yatırımlarını tamamlamayan santrallerin havamızı ve suyumuzu kirletmeye devam etmesine #izinvermeyin!

Destek olup imza vermek isterseniz kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kampanyayı destekleyen kurumlar:

TEMA Zonguldak Temsilciliği

Yaşanabilir Zonguldak Platformu

Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu Elbistan

Muğla Çevre Platformu

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

Turgutlu Çevre Platformu / Manisa

Salihli Çevre Derneği / Manisa

Temiz Hava Hakkı Platformu