Sosyal Kooperatif Geliştirme Programı Eğitimleri Başlıyor!

09 Eylül 2020
Sosyal Kooperatif Geliştirme Programı, 14 Eylül Pazartesi günü çevrim içi eğitimlere başlıyor.

14 ilde sosyal kooperatiflere, sosyal kooperatif kurmak isteyen sosyal girişimcilere ve bu alana ilgi duyan tüm katılımcılara yönelik uygulanan Sosyal Kooperatif Geliştirme Programı, Türkiye’de sosyal kooperatiflerin, birer sivil toplum aktörü olarak, kapasitelerinin ve ihtiyaçlarının analiz edilmesi; analiz bulguları doğrultusunda sosyal kooperatiflere özgü eğitim programı tasarlanmasını öngörüyor.

Program özel eğitim içeriği ve eğitim oturumları ile uzun vadede Türkiye’de sosyal kooperatiflerin yönetim kapasitesini artırmayı amaçlıyor.

Katılımcılar, her çarşamba ve cuma 14:00–16:30 arası gerçekleşecek eğitim oturumları sayesinde sosyal kooperatif tarihi, iyi uygulama örnekleri, finansal yönetim, iş modelleri, yenilikçi düşünce, iş planlaması, ağ oluşturma ve üyelik yönetimi gibi konularda Türkiye’deki sosyal kooperatiflerin sürdürülebilirlik ihtiyaçlarına cevap bulabilecekler.

4 farklı tema ve içerik doğrultusunda hazırlanan “Sosyal Kooperatif Geliştirme Programı” eğitimleri 4 farklı oturumda uygulanacak;

  1. Oturum – Sosyal Ekonomi ve Sosyal Kooperatifler
  2. Oturum – Yeni Nesil Kooperatifçilik ve İyi Uygulama Örnekleri
  3. Oturum – Yeni Nesil Kooperatifçilik; Sürdürülebilirlik ve İş Modeli Oluşturma
  4. Oturum – Yeni Nesil Kooperatifçilik; İletişim ve Dijital Pazarlama

Eğitim programının tam fayda sağlayabilmesi için katılımcıların 4 oturuma da katılması beklenirken, program sonucunda öne çıkan sosyal kooperatif girişim ve inisiyatiflere mentorluk desteği sağlanacak.

Sosyal kooperatifler, sosyal kooperatif alanına ilgi duyan bireyler, kurumlar ve sivil toplum alanından temsilcilere yönelik düzenlenecek eğitimlerle ilgili detaylı bilgi ve başvuru formunu sosyalkooperatif.org sitesinden bulabilir.