Sivil Alan Araştırmaları Derneği’nden Alan(A)çık Atölyesi

Sivil Alan Araştırmaları Derneği, Şiddetsizlik Merkezi ile birlikte gerçekleştireceği Alan(A)çık atölye dizisinde toplumsal yaşamımızda kullanmamıza “izin verilen” alanı katılımcılarla açmayı umuyor.
Her ay kargART’ta düzenlenecek atölyelerin ortak teması “rahatsızlık” olarak belirlendi. Amaç hep beraber alan darlığından duyulan rahatsızlığı sanatla dile getirmek ve toplandığımız, kendimizi ifade ettiğimiz, bir araya geldiğimiz alanın sınırlarını genişletmek.

Yaşadığımız bölgelerde, şehirlerde, sokaklarda, işlerimizde, evlerimizde bizleri neler rahatsız ediyor?

Atölye serisinin ikinci aracı ses, konuk ise Esra Arslan. Müzik hayatına 25 yaşında vokal olarak başlayan Esra Arslan, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü mezunu. Kompozisyon çalışmalarında ses fiziği, ses mühendisliği, sesli ve görsel performans sanatı elementlerini ve bu elementlerin politiğini harmanlamayı tercih ediyor. Dijital mecrada Bilgi Music Label etiketiyle yayınlanmış EP’si “PİK” ve Soundpicnic projesi kapsamında yayınlanan elektro-akustik alan için yazdığı performans eseri “CASA” bulunuyor.

https://open.spotify.com/album/6JcyMbQAGDt7AtYn2hEYfz?si=7-6U7TBhR-mlYkYFl-bE1A

https://www.youtube.com/watch?v=FA5r1H88yPI&t=1s

Ses atölyesi için sizden gündelik hayatınızda sizi bir türlü rahat bırakmayan, zihninizi yoran, duyularınızı körleştiren, peşinizi bırakmayan ve alanınızı işgal eden bilumum sesleri kayıt edip bize göndermeniz isteniyor: göndereceğiniz sesleri dilediğiniz kayıt aletiyle kaydedebilir, dilediğiniz formatta (.wav, .aiff , .mov, .mp3 vs) sunabilirsiniz.

Sizlerden gelen sesler aracılığıyla hep birlikte atölyede rahatsızlıklarımıza kulak vereceğiz.

Ses kayıtlarınızı info@civicspacestudies.org adresine atölye öncesinde gönderebilirsiniz.

Alan(A)çık 26 Mart saat 19:00’da kargART’ta!

Tanıtım videosu: https://youtu.be/mVQ2-Cfh8fU