‘Twitter’da Kadın Düşmanlığı Kontrolsüz Şekilde Artıyor’

19 Aralık 2018
Yapılan bir çalışmaya göre, Twitter'da siyah kadınlara beyaz hemcinslerine oranla yüzde 84 oranında daha fazla küfürlü mesaj gidiyor.

Araştırmacılar, yapılan çalışmayla “Twitter’ın ırkçılık, kadın düşmanlığı ve homofobinin kontrolsüz bir şekilde artmasına izin verilen bir yer olduğu iddiasını destekleyecek verilere ulaştıklarını” duyurdu.

Uluslararası Af Örgütü ve yapay zeka şirketi Element AI’in araştırmasına göre, siyah kadın siyasetçi ve gazeteciler, 2017’de sosyal medyada beyaz hemcinslerinden yüzde 84 oranında daha fazla küfürlü mesaj aldı.

Araştırmada, gönüllülerin desteğiyle İngiltere ve ABD’deki 778 kadın politikacının yanı sıra New York TimesThe GuardianThe Daily Mail ve Breitbart gibi gazetelerin kadın çalışanlarıyla ilgili geçen sene yazılan 288 bin tweetin analiz edildiği “Troll Patrol” adlı bir çalışma yapıldı.

‘TWİTTER’DA IRKÇILIK, KADIN DÜŞMANLIĞI VE HOMOFOBİ KONTROLSÜZ ŞEKİLDE ARTIYOR’

Buna göre, siyah kadınlarla ilgili her 10 mesajdan birinin “sorunlu” olduğu dikkati çekti. Siyah kadın siyasetçi ve gazeteciler, 2017’de beyaz hemcinslerinden yüzde 84 daha fazla küfürlü mesaj aldı. Siyah kadınlara Asyalı, Latin ve melez olanların eklenmesiyle bu oran yüzde 34 olarak gerçekleşirken, bu kadınların her 30 saniyede bir “sorunlu mesajlar” aldığı tespit edildi.

Haberin devamı için tıklayınız.