“Bakanlığın Tren Kazası Açıklaması İtiraf Niteliğinde”

10 Temmuz 2018
Jeoloji Mühendisleri Odası Çorlu Tren Kazası’nın “Pekala öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerle meydana geldi”ğinin altını çiziyor.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Jeoloji Mühendisleri Odası Çorlu’da 24 kişinin yaşamını yitirdiği, 338 kişi yaralandığı tren kazasının açıklanan resmi nedeni hakkında açıklama yaptı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada; “Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir” denildi.

Odadan yapılan açıklamada bu açıklamadan ve kaza yeri görüntülerinden yola çıkılarak nedenin “mühendisliğe önem vermeyen bir yapım hatası” olduğu belirtildi.

“Mühendislik parametrelerine uyulmadığı görülüyor”

“Bakanlığın açıklaması da adeta bir itiraf niteliğindedir” denilen açıklama şöyle devam ediyor:

“Yapı yerindeki zeminin jeolojik-jeoteknik özellikleri ile bölgenin meteorolojik özellikleri dikkate alınarak yapılması gereken menfez kesit ve projeleri ile menfez üstü ve çevresinde taşkın sularına karşı yapılması gereken dolgu ve koruyucu duvarların usulüne uygun yapılmadığı görülmektedir.

“Facianın meydana geldiği bu menfez geçişinde yukarıda belirtilen mühendislik parametrelerinin dikkate alınmaması ve toprak dolgu yapılması kazaya adeta davetiye çıkarmıştır.

“Çok hızlı tren mühendislik hizmetlerinin gerçekleştirildiği 21. Yüzyılda, basit mühendislik hatalarına dayalı ölümcül kazların yaşanması bilime, mühendisliğe önem vermeyen anlayışların bir ayıbı olarak maalesef tekrar tekrar bu ülkede ortaya çıkmaktadır.”

TCDD’nin yapısıyla oynandı

Açıklamada kazaya neden olan  TC Devlet Demiryolları’nın (TCDD) kurumsal yapısında yapılan değişikliklere de dikkat çekildi:

* TCDD Yapım ile TCDD Taşımacılık dairelerinin 14 Haziran 2016  yılında ayrılması sonucunda; yapım ve taşımacılık plan ve hedeflerinin birlikte değerlendirilmediği,

* Yapım aşamasında şartname kriterlerinin müteahhit firmaların insafına bırakıldığı,

* 2013 yılına kadar demiryolu güzergahlarında görevli olan “yol bekçileri”nin maliyet kapsamında işlerine son verilmesi ve rutin günlük kontrollerin yapılmaması …

Açıklama “Bilim ve aklın bu ülkede egemen olması ile kazalara da, facialara da engel olmak mümkündür” sözleriyle bitirildi.

Kaynak: Bianet