“Trafikte Bisikletli Kadın” atölyesi

Bisikletli Kadın İnisiyatifi ve Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği 16 Aralık 2017 Cumartesi günü “Trafikte Bisikletli Kadın” atölyesi düzenliyor. Tüm kadınların davet edildiği etkinliğin çağrısı şöyle: Hepimiz trafikte, sokakta, yolda bisiklet sürerken sözlü veya fiziki şiddetle karşılaşıyoruz. Bu gibi vakalarla karşılaşınca ne yapacağımızı biliyor muyuz? Bu yaşadıklarımız bir cinsel şiddet türü mü? Bu gibi durumlarda yaklaşımımız […]

Bisikletli Kadın İnisiyatifi ve Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği 16 Aralık 2017 Cumartesi günü “Trafikte Bisikletli Kadın” atölyesi düzenliyor. Tüm kadınların davet edildiği etkinliğin çağrısı şöyle:

Hepimiz trafikte, sokakta, yolda bisiklet sürerken sözlü veya fiziki şiddetle karşılaşıyoruz. Bu gibi vakalarla karşılaşınca ne yapacağımızı biliyor muyuz? Bu yaşadıklarımız bir cinsel şiddet türü mü? Bu gibi durumlarda yaklaşımımız nasıl olmalı?

Bisikletli Kadın İnisiyatifi ve Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği 16 Aralık 2017 Cumartesi günü Kadıköy Mecra’da hem toplumsal cinsiyet temelli şiddetin ne olduğunu hem de bu gibi durumlarda neler yapılabileceğimizin tartışılacağı bir atölye düzenliyoruz. Tüm gün sürecek atölyede Uzman Psikolog Merve Karabulut ve Görsel İletişimci Hilal Esmer cinsel şiddetin tanımı, temeli, türleri, mitleri ve gerçekleri konusunda farkındalık eğitimi verecek.

Bu alandaki tartışmaları takip etmek, deneyimini paylaşmak, kadın dayanışmasından güç almak ve atölyeye katılmak isteyen kadınlar, bisikletlikadininisiyatifi@gmail.com adresine e-posta gönderebilirler.*
*Atölye 20 kişilik kontenjan ile sınırlıdır. Bir gün sürecek atölyede katılımcılar yemek ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Adres: Kadıköy Mecra – Caferağa Mahallesi, Dumlupınar Sk. No:5, 34710 Kadıköy/İstanbul

PROGRAM

10:30 – 11:00 Tanışma ve Güvenli Ortam Oluşturma
11:00 – 11:30 Toplumsal Cinsiyet: Tanımı, Sosyal İnşa Süreci ve Yaşama Yansımaları
11:30 – 12:00 Toplumsal Cinsiyet Temelli Şiddet – Şiddet Türleri
12:00 – 12:15 Ara
12:15 – 13:00 Cinsel Şiddet: Tanımı ve Biçimleri
13:00 – 13:30 Cinsel Şiddetle İlgili Yaygın Mitler ve Gerçekler
13:30 – 14:30 Yemek Arası
14:30 – 14:45 Canlandırıcı
14:45 – 15:15 Trafikte Bisikletli Kadın Olmak – Deneyim Paylaşımı
15:15 – 15:30 Ara
15:30 – 16:30 Değerlendirme


Bisikletli Kadın İnisiyatifi kimdir?

Bisikletli Kadın İnisiyatifi, gündelik hayatta bisiklet süren veya sürmek isteyen kadınların oluşturduğu bir topluluk olup, sadece kadınlara özel bir Facebook grubu üzerinden koordinasyonunu sağlar. Hem sosyal medya üzerinden bir dayanışma ortamı yaratmak hem de ‘Bilmeyenlere Bisiklet Eğitimi’, ‘Trafikte Sürüş’, ‘İş Çıkışı Sürüş’, ‘Tamir Atölyesi’ gibi farklı etkinlikler düzenleyerek, kadınları bisiklet kullanımı konusunda teşvik etmeyi hedefler. Grup sadece bisiklet süren kadınlara açık olmayıp, “Ah keşke bisiklet sürmeyi öğrensem!”, “Trafiğe çıkmaya korkuyorum” diyen kadınları da kucaklar.