Adalet Zemini: Osman Kavala bir an önce serbest bırakılmalıdır

Kutuplaşma, kavga, karmaşa ve şiddetin hâkim olduğu bir ortamda, farklı kesimlerden, farklı kültürel arka planlara sahip insanların “adalet zemininde” buluşmak, barışı ve giderek daha da görünmez hale gelen sağduyuyu/hakkaniyeti aramak üzere bir araya geldiği bir platform olan Adalet Zemini, tutuklanan iş insanı ve insan hakları savunucu Osman Kavala hakkında yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Adalet […]

Kutuplaşma, kavga, karmaşa ve şiddetin hâkim olduğu bir ortamda, farklı kesimlerden, farklı kültürel arka planlara sahip insanların “adalet zemininde” buluşmak, barışı ve giderek daha da görünmez hale gelen sağduyuyu/hakkaniyeti aramak üzere bir araya geldiği bir platform olan Adalet Zemini, tutuklanan iş insanı ve insan hakları savunucu Osman Kavala hakkında yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Adalet Zemini’nin açıklaması şöyle:

Osman Kavala bir an önce serbest bırakılmalıdır.

İnsan haklarını, adaletli ve özgür yaşamı kendisine dert edinen, elinden geldiği kadar ihtiyaç sahiplerine destek olmaya çalışan Osman Kavala 18 Ekim’de gözaltına alındı, 1 Kasım’da tutuklandı. Osman Kavala Gezi olaylarının yöneticisi ve organizatörü olmak ve 15 Temmuz 2016 darbe girişimine katılmakla suçlanıyor!
Kavala ile ilgili soruşturmada ‘gizlilik kararı’ bulunmasına ve bir insanın mahkeme karar verinceye kadar suçsuz olması ilkesine, masumiyet karinesinin esas olmasına rağmen bir kısım görsel ve yazılı basında kendisi hakkında her türlü karalama, iftira yapıldı, yapılmaya devam ediyor.
Osman Kavala, tutuklanmasına neden olan delilleri toplayan örgüt üyeleriyle birlikte darbe teşebbüsüne kalkışmış olmakla suçlanıyor. Bu durum akla ve mantığa aykırıdır, trajikomiktir. Yani kısacası onun hakkında her türlü tezvirat ve karalamayı yapanlar Fetöcülerle aynı dili konuşmaktalar.
Osman Kavala’nın hangi eylemlerle, hangi para hareketleriyle, hangi delillerle Gezi olaylarını finanse ve organize ettiği ortaya konamazken ve o tarihten bu yana hiçbir soruşturma ve suçlamaya maruz kalmazken bugün bu gerekçelerle tutuklanması düşündürücüdür.
Osman Kavala’nın tutuklanması farklılıklarımızla bir arada yaşama kültürünün gelişmesine, çoğulcu demokrasiye, ayrım gözetmeksizin herkesin eşit haklara sahip olduğu, bu hakları kullandığı hukuk düzenine, sivil toplumun güçlenmesine, kültürel mirasımızın korunmasına, kültürlerarası diyalogun hakim olduğu barışa, sanata ve kültüre hayatını adamış “sorumlu vatandaş”a olan inancımıza bir saldırıdır.

Osman Kavala yıllardır barış ve demokrasi için, ezilen, dışlanan, ötekileştirilen kesimlerin savunuculuğu için çaba gösteren birisidir. Onun asla bir darbeci olmadığına inanıyoruz ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Adalet Zemin
7 Kasım 2017