‘Edebiyat Barıştırır’: İzmir Edebiyat Festivali 15 Eylül’de başlıyor

II. İzmir Edebiyat Festivali bu yıl 15 Eylül – 14 Ekim tarihleri arasında ‘Barış’ temasıyla gerçekleştirilecek. ‘Edebiyat Barıştırır’ ilkesiyle düzenlenen festivalin onur konukları ise Adonis ve Özdemir İnce. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Edebiyat Festivali, 15 Eylül’de başlıyor. İlki 2015 yılında ‘Edebiyat Özgürleştirir’ sloganıyla düzenlenen festivalin bu yılki teması ‘Barış’ olarak […]

II. İzmir Edebiyat Festivali bu yıl 15 Eylül – 14 Ekim tarihleri arasında ‘Barış’ temasıyla gerçekleştirilecek. ‘Edebiyat Barıştırır’ ilkesiyle düzenlenen festivalin onur konukları ise Adonis ve Özdemir İnce.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Edebiyat Festivali, 15 Eylül’de başlıyor.

İlki 2015 yılında ‘Edebiyat Özgürleştirir’ sloganıyla düzenlenen festivalin bu yılki teması ‘Barış’ olarak belirlendi.

İzmir’in sekiz ilçesinde gerçekleşecek olan festivalin direktörlüğünü Haydar Ergülen, editörlüğünü ise Mahmut Çınar üstleniyor.

Festivalde, Türkiye’den ve farklı ülkelerden edebiyatçılar, katılımcılar ile panellerde, söyleşilerde, okumalarda, dinletilerde ve atölyelerde bir araya gelecek.

Ayrıca sezonun en beğenilen tiyatro oyunları da izleyici ile buluşacak.

Etkinlikler sırasıyla Konak, Aliağa, Bergama, Torbalı, Bayındır, Selçuk, Bornova ve Buca’da düzenlenecek.

Festivale ‘Barış’ı konuşmak, ‘Barış’ üzerine şiirlerini okumak için daha önce savaşla yüz yüze gelmiş ya da hâlâ çatışma bölgesi olan ülkelerden şairler ve yazarlar da katılacak.

Festivalin onur konukları Adonis ve Özdemir İnce

Bu yılki festivalin onur konukları dünyanın yaşayan en büyük şairlerinden biri olarak gösterilen Adonis ve Özdemir İnce olacak.

Açılışının Konak’ta yapılacağı festival kapsamında düzenlenecek etkinliklerde Adonis ve Özdemir İnce’ye Türkiye’den, Fransa’dan, Kıbrıs’tan şairler eşlik edecek.

14 Ekim’de final

Türkiye, Fransa, İtalya, Polonya, Suriye, İspanya, Bosna Hersek, Azerbaycan, Yunanistan ve Kıbrıs’tan konukları ağırlayacak olan festival, 14 Ekim’de sona erecek.


Festival programına BURADAN bakabilirsiniz.

Kaynak: GazeteKarınca