Koç Üniversitesi ‘Zorunlu Göç Kaynak Merkezi’ Açıldı

Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı ortaklığında online veri tabanlı  Zorunlu Göç Kaynak Merkezi (Forced Migration ResourceCenter/FMRC) açıldı. Çevrimiçi olarak çalışan platform, genel olarak zorunlu göçe maruz kalan özellikle Suriyeli mültecilere ilişkin çeşitli güvenilir ve doğru kaynakları bir araya getiriyor. Arama motoru sayesinde veri tabanında bulunan akademik yayınlar, yerel ve […]

Koç Üniversitesi Göç Araştırmaları ve Uygulama Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı ortaklığında online veri tabanlı  Zorunlu Göç Kaynak Merkezi (Forced Migration ResourceCenter/FMRC) açıldı.

Çevrimiçi olarak çalışan platform, genel olarak zorunlu göçe maruz kalan özellikle Suriyeli mültecilere ilişkin çeşitli güvenilir ve doğru kaynakları bir araya getiriyor. Arama motoru sayesinde veri tabanında bulunan akademik yayınlar, yerel ve uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından yayınlanan raporlar ve değerlendirmeler ve hükümetler arası belgeler kategorisinde de arama yapılmasına olanak sağlıyor.

Merkez, zorunlu göç ve sığınma ile ilgili konularda bilgi isteyen, araştırmacıların, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin, uluslararası örgütlerin, politika yapıcıların, medyanın ve yerlerinden edilmiş kişilerin kendilerine çevrimiçi ve ücretsiz erişmesini mümkün kılıyor.

FMRC’nin temel amacı, bu alanda çalışan tüm devlet ve devlet dışı aktörlerin araştırma kapasitesini artırmak ve zorunlu göç meselesine değinen sivil toplum, akademi, politika yapıcılar ve uluslararası örgütler arasındaki kurumlar arası iletişimi güçlü kılmaktır. Aynı zamanda bilgi kirliliğini önlemeyi ve sahadaki bilgilerin aşırı yüklenmesini de düzenlemeyi amaçlar.

Zorunlu Göç Kaynak Merkezi’nin sitesine ulaşmak için tıklayın.

 

Kaynak: İdemahaber