“Çeçenistan’da Eşcinsellere Yönelik Katliam Araştırılsın!”

Toplumun her alanında yaşanan ve özelde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bütün ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmayı amaçlayan SPoD derneği, Çeçenistan’da eşcinsel ve biseksüellerin toplama kampına hapsedildiği iddialarına karşı araştırma ve dayanışma kampanyası başlattı. Uluslararası Af Örgütü ve ILGA Europe’un da  farklı zeminlerde […]

Toplumun her alanında yaşanan ve özelde cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli şiddet, baskı, sosyal dışlanma ve ayrımcılık durumları ile ilgili veri oluşturmayı ve bütün ayrımcılık biçimlerinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmayı amaçlayan SPoD derneği, Çeçenistan’da eşcinsel ve biseksüellerin toplama kampına hapsedildiği iddialarına karşı araştırma ve dayanışma kampanyası başlattı. Uluslararası Af Örgütü ve ILGA Europe’un da  farklı zeminlerde destek verdiği SPoD’un kampanya çağrısı şöyle:

İnsan hakları savunucuları ve medyanın raporlarına göre, Çeçenistan’da eşcinsel ve biseksüel olduğu varsayılan 100’den fazla erkek toplama kampı benzeri yerlerde tutuluyor ve işkence altında üç kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. 2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından eşcinsellere karşı gerçekleştirilen kıyım Çeçenistan’da tekerrür mü ediyor? Tüm uluslararası çağrılara rağmen, Rusya ve Çeçenistan yönetimleri konu ile ilgili hiçbir adım atmadıkları gibi iddiaları da inkar ediyorlar. Rusya’nın taraf olduğu insan haklarına ilişkin uluslararası anlaşmaları ihlal ederek LGBTİ’lere yönelik şiddet, baskı ve işkencelerine devam ediyor. İddiaları gün ışığına çıkaran Novaya Gazetesi tehdit aldığını duyurdu ve muhabirlerinin can güvenliğinin korunması için başvuruda bulundu.

BM İnsan Hakları Komiserliği İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı, Avrupa Birliği Komisyonu ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası kurumları, konu ile ilgili etraflı ve detaylı bir araştırma yapması ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmasını talep ediyoruz.

Türkiye dahil diğer ülkelerin yetkililerinden, Rusya’ya konu ile ilgili açıklama yapması, eşcinsellere karşı katliamları durdurması yönünde baskı yapmasını talep ediyoruz.

Rusya ve Çeçenistan hükümetlerinin konu ile ilgili somut açıklama yapmasını talep ediyoruz.

Tüm insan hakları örgütleri ve savunucuları ile medyayı bu suçlara karşı sessiz kalmayarak yetkililere baskı yapmaya ve uluslararası kampanyaları desteklemeye davet ediyoruz.

Rusya ve Çeçenistan’da yaşayan LGBTİ’lerle ve onların haklarını savunan örgütlerle ve medyayla dayanışmayı sürdüreceğimizi, katliamların son bulup sorumlu yetkililer cezalandırılana kadar konunun takipçisi olacağımızı tüm kamuoyuna duyururuz.

SPoD