Kadınların gündeminde bu ay 19 dava var

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadına yönelik cinsel saldırıları kapsayan, nisan ayı dava takvimini yayınladı. Türkiye genelinde, bu ay, “cinsel istismar, cinsel saldırı, cinayet, silahlama yaralama, çocuk istismarı, şiddet” gibi başlıklarda takip edilmesi gereken 19 dava var. PLATFORM ŞUBAT/MART RAPORUNU DA YAYINLADI “2017 Şubat Ve Mart Dava Ve Adalet Raporunu” da yayınlayan Platform, son iki ayda “kadın cinayeti”, […]

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadına yönelik cinsel saldırıları kapsayan, nisan ayı dava takvimini yayınladı. Türkiye genelinde, bu ay, “cinsel istismar, cinsel saldırı, cinayet, silahlama yaralama, çocuk istismarı, şiddet” gibi başlıklarda takip edilmesi gereken 19 dava var.

PLATFORM ŞUBAT/MART RAPORUNU DA YAYINLADI

“2017 Şubat Ve Mart Dava Ve Adalet Raporunu” da yayınlayan Platform, son iki ayda “kadın cinayeti”, “cinsel şiddet”, “çocuk istismarı”, “basit yaralama” ” cinsel istismar”, “tehdit”, “hürriyetten yoksun kılma”,”darp”,”cinsel saldırı”, “ölüme sebebiyet verme”,” intihara yönlendirme” ve” şiddet ve halkı kin ve nefrete sürükleme” ve “fiziksel saldırı” olmak üzere toplam 46 dava için 60 duruşma takibi gerçekleştirdiğini açıkladı. Raporda, bu davalarla ilgili geniş bilgilere yer verildi.

İLK DURUŞMA 5 NİSAN’DA YAPILDI

Davaların ilkinin duruşması da 5 Nisan’da yapıldı. Platformun da yakından takip ettiği Mersinli lise öğrencisi N.B.Y.’nin davası 24 Nisan 2017’ye ertelendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun Nisan ayı dava takvimi şöyle:

6 Nisan

S, Cinsel İstismar, 10.20

Ankara Batı Adliyesi

Zuhal Güneş, Cinsel saldırı, 10.30

Manisa Adliyesi, Manisa

Aslı Baş, Cinayet Davası, 14.00

Muğla Adliyesi

Hatice Uzunoğlu, Cinsel Saldırı ve Cinayet Davası, 10.30

Bolu Adliyesi

7 Nisan

Bedriye Köklütaş, Cinayet Davası, 10.30, İzmir Söke Adliyesi

12 Nisan

Müzeyyen Neşeli, Cinayet Davası, 16.00

İzmir Karşıyaka Adliyesi

Zeliha Köse, Cinayet Davası, 15.45

İzmir Karşıyaka Adliyesi

Eda Okutgen, Cinayet Davası, 11.00

İzmir Bayraklı Adliyesi

13 Nisan

Esen Yaman, Cinayet Davası, 11.15

İzmir Bayraklı Adliyesi

Kader Kaya, Cinayet Davası, 14.00

Eskişehir Adliyesi

14 Nisan

Halide Özpolat, Cinayet Davası, 12.00

İstanbul Çağlayan Adliyesi

18 Nisan

V.K. , Silahla Yaralanma Davası, 09.20,

Ankara Adliyesi

D.C. Çocuk İstismarı Davası, 10.30

Manisa Adliyesi

Hacer Çetindağ, Cinayet Davası, 11.00

Kocaeli Adliyesi

21 Nisan

Şemiye Budak, İntihara Yönlendirme ve Şiddet Davası, 10.05

Eskişehir Adliyesi

24 Nisan

N.B.Y. Cinsel İstismar

Mersin Adliyesi

25 Nisan

Nurcan Aslan, Cinayet Davası, 13.00

İstanbul Bakırköy Adliyesi

26 Nisan

K., Kendini Savunamayacak Kişiye Cinsel Saldırı Davası, 14.00

Yozgat Boğazlıyan Adliyesi

B.T. Cinsel Saldırı Davası, 14.30

Tekirdağ Adliyesi

PLATFORM HAKKINDA

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, gündemde geniş yankı uyandıran Münevver Karabulut cinayetinin ardından, kadına yönelik cinsel saldırıların da artmasıyla birlikte 2010 yılında siyasi, partiler, sendikalar, dernekler, demokratik kitle örgütlerinden kadınların bir araya gelmesiyle kuruldu.

Kadınların cinsel şiddet karşısında yalnız olmadığını her fırsatta dile getiren, çocuk istismarları, kaçırılmalar, kadın cinayetleri, kadına yönelik her türlü şiddete karşı mücadele veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, bu alandaki davaları yıllardır yakından takip ediyor.

kadincinayetlerinidurduracagiz.net adresinde her ay, kadına yönelik şiddet davalarının takvimini yayınlayan platform, tacize, tecavüze ya da şiddete uğramış kadınları, çocukları, öldürülen kadınların yakınlarını yalnız bırakmıyor, davalarla ilgili farkındalık artırıyor.

Platform, şu iki konuda etkin çalışma yürütüyor:

  • Kadınların göz göre göre öldürülmelerini durdurmak, hayat kurtarmak için, platforma başvuran kadınlarla beraber, 6284 Sayılı Koruma Kanunu’nun  uygulanması için çalışmak.
  • Kadının etkin korunmasını sağlamak ve kadın katillerine haksız tahrik, iyi hal gibi nedenlerle uygulanan ceza indirimlerinin önüne geçmek.