SIROMA Projesi kapsamında Birim Koordinatörü aranıyor

Proje Adı: Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu – SİROMA  Pozisyon: Birim Koordinatörü  Çalışma Süresi: 9 Kasım 2017 tarihine kadar.  Lokasyon: Mersin, Eskişehir ve İstanbul (Sultanbeyli çevresi) Proje Özeti: Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Romanların Yoğun […]

Proje Adı: Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Yerlerde Sosyal İçermenin Desteklenmesi Operasyonu – SİROMA

 Pozisyon: Birim Koordinatörü

 Çalışma Süresi: 9 Kasım 2017 tarihine kadar.

 Lokasyon: Mersin, Eskişehir ve İstanbul (Sultanbeyli çevresi)

Proje Özeti: Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Aile ve Sosyal  Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan “Romanların Yoğun Olarak Yaşadığı Alanlarda Sosyal İçermenin Desteklenmesine Yönelik Teknik Destek Projesi”, Türkiye’de 12 farklı ilde (Adana, Ankara, Balıkesir, Edirne, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Manisa, Mersin ve Tekirdağ) belediye düzeyinde 20 Sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi’nin (SHKB) kurulmasına destek olacaktır. SHKB’ler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl Müdürlüklerine bağlı yerel Sosyal Hizmet Merkezleri bünyesinde kurulacaktır. SHKB’nin amacı, Romanların ve diğer dezavantajlı grupların sosyal içermesini desteklemek için Projenin desteği ile geliştirilen entegre hizmet sunum modelinin pilot uygulamasını yapmaktır.  Proje Kasım 2017’de sona erecektir.

SHKB’nin pilot işleyişi süresince Birim şu gibi görevleri yerine getirecektir: 1) Birimlerin kurulması ve temel uygulamaların belirlenmesi, 2) Romanlar ve dezavantajlı grupların çeşitli hizmetlere ulaşmasını sağlamak için ortak kurumlarla bağlantılar geliştirilmesi, 3) Sosyal Hizmet Merkezi müracaatçılarıyla sosyal çalışma yapılması ve vaka yönetimi, 4) Romanların ve diğer dezavantajlı grupların topluma entegrasyonunu desteklemek için toplum yararına çalışma ve toplumsal gelişim faaliyetleri tasarlanması ve uygulanması, 5) SHKB için gelişim planları ve sunulan hizmetlere ilişkin planlar hazırlanması, 6) Dezavantajlı grupların sosyal durumu ve ihtiyaçları hakkında bilgi edinmek için araştırma çalışmalarına katılım sağlanması, 7) Romanların ve diğer dezavantajlı grupların sosyal içermesine ilişkin bilgi vermek ve farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik ve faaliyet organizasyonuna katılım sağlanması.

İş Tanımı:

 • SHKB’nin faaliyet ve çalışma usullerinin planlanması ve geliştirilmesinde temel sorumluluğu üstlenmek,
 • SHKB faaliyetlerini raporlamak,
 • SHKB ekibinin süpervizyonu ve yönetimi görevlerini üstlenmek,
 • Ortak kurum ve paydaş gruplarla (İŞKUR, belediyeler, halk sağlığı kurumları, eğitim kurumları, STK’lar) işbirliği geliştirmek,
 • Romanlar ve diğer dezavantajlı grupların sosyal durumu ve ihtiyaçlarına dair bilgi toplamak,
 • Romanlar ve diğer dezavantajlı gruplarla sosyal çalışma yapmak ve sosyal entegrasyonu geliştirmek için vaka yöneticisi olarak görev yapmak,
 • Dezavantajlı grupları güçlendirmek ve geçim kaynaklarını iyileştirmek için toplum yararına projeler, farkındalık faaliyetleri, eğitim faaliyetleri ve etkinlikler başlatmak, tasarlamak ve bu gibi faaliyetlere katılım sağlamak.

Genel Nitelikler:

 • Üniversitelerin sosyal çalışma, sosyoloji veya ilgili benzer bir alanında eğitim almış olmak,
 • Danışan odaklı sosyal çalışma ve vaka yönetimi yaklaşımları ve yöntemleri konusunda bilgi sahibi olmak,
 • İyi iletişim becerilerine sahip olmak, ekip çalışmasına yakın olmak ve organizasyon becerilerine sahip olmak,
 • Yereldeki ortamı bilmek ve hedef gruplara aşina olmak,
 • Türkiye’deki istihdam politikaları ve sosyal politikalar hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak,
 • İngilizce bilmek tercih sebebidir.
Genel İş Tecrübesi:

 • Dezavantajlı gruplara sosyal hizmet sunumu, istihdam hizmetleri, danışmanlık veya benzer hizmetler konusunda deneyim sahibi olmak.
Spesifik Tecrübe:

 • Romanların veya diğer dezavantajlı grupların geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yönelik toplumsal gelişim projeleri veya benzer faaliyetlerde yer almış olmak tercih sebebidir.
 • Daha önce yönetim deneyimine sahip olmak tercih sebebidir.
 • İngilizce bilmek tercih sebebidir.

Son Başvuru Tarihi: 30 Mart

İletişim: basvuru@siromatr.net

İlgili pozisyon ile ilgilenen adaylar Avrupa Birliği formatlı özgeçmişlerini basvuru@siromatr.net adresine gönderebilirler.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.