Kadın Eserleri Kütüphanesi 2017 ajandasının 2. basımını gerçekleştirdiğini açıkladı

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı “Kadın hayatlarını yazmak” temalı 2017 ajandalarının 2. baskısını bir basın bülteniyle duyurdu. Basın bülteni şöyle; Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı olarak “Kadın hayatlarını yazmak” temasından yola çıkıp hazırladığımız 2017 ajandamızda, kadın hayatlarını anlatan 100 oto/biyografik esere (nehir söyleşi, söyleşi, sözlü tarih görüşmeleri, anılar, özel arşiv belgelerinden […]

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı “Kadın hayatlarını yazmak” temalı 2017 ajandalarının 2. baskısını bir basın bülteniyle duyurdu.

Basın bülteni şöyle;

Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı olarak “Kadın hayatlarını yazmak” temasından yola çıkıp hazırladığımız 2017 ajandamızda, kadın hayatlarını anlatan 100 oto/biyografik esere (nehir söyleşi, söyleşi, sözlü tarih görüşmeleri, anılar, özel arşiv belgelerinden hareketle hazırlanan eserler), kapak görsellerini ve yaşam öyküleri anlatılan kadınlara ilişkin içlerinden seçtiğimiz metinleri kullanarak, yer vermeye çalıştık. Seçmiş olduğumuz 100 kitapla birlikte, her biri kendi özgün mücadelesini içinde barındıran birbirinden farklı yaşam öykülerinin öznesi kadınlarla yeniden veya yeni tanıştık. Kimileri çocukluk ya da gençliklerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemine ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanık olmuş, kiminin doğum tarihi Cumhuriyet’e denk düşmüş, kimi dünya savaşları görmüş, kimi sürgün hayatlar yaşamış… Bazılarının yolları kesişmiş ömürlük dost olmuş birbirlerine, bazıları etkilemiş bir diğerinin yaşamını… Avukat, doktor, soprano, ağır vasıta şoförü, tiyatro-sinema oyuncusu, balerin, dansçı, felsefeci, psikolog, yazar, edebiyatçı, seslendirme sanatçısı, adliye muhabiri, gökbilimci, dil bilimci, din bilimci,  gazeteci, astronom, Sümerolog, Türk müziği sanatçısı, şair, senarist, sosyolog, arkeolog, siyasetçi, insan ve kadın hakları savunucusu, mimar, ressam, öğretmen, çevirmen… Türkiye’de yaşamış ve yaşayan kadınların bir panoramasını oluşturan Kadın Hayatlarını Yazmak: Oto/biyografi, Yaşam Anlatıları isimli 2017 ajandamızın, kütüphane dostu kişi ve kurumların desteğiyle 2. basımını gerçekleştirdik.

Umarız, bütün sınırlılıklarıyla elinizdeki bu seçki toplumumuzdaki kadın seslerinin çeşitliliğini yansıtmak açısından içtenlikli bir çaba olarak kabul edilir ve kadınların egemen kültür içinde yaşamak zorunda kaldıkları yabancılaşmanın ötesine geçip kendi tanımladıkları, gerçeğe çok daha yakın imgeleri ve yaşam deneyimlerini dikkatlere sunarak kadınların kendilerini tarihe yazma çabalarına katkı sağlar.
Kadın Eserleri Kütüphanesi
ve Bilgi Merkezi Vakfı