“Erkeklik istisnai bir durumdur”

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) koordinasyonuyla, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği / Y-Peer Türkiye ve 40tilki Kadın İnisiyatifi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Erkeklik İstisnai Bir Durumdur ” Fotoğraf Sergisi (EİBD) 2017 sergileri için fotoğraflarını bekliyor. EİBD Sergi Projesi cinsiyetlere yüklenen, dayatılan, onları sınırlayan, kodlayan, damgalayan ve sonunda da eşitsizliğin kaynağı olan toplumsal cinsiyet rollerine itiraz ediyor. Siz de toplumsal cinsiyet eşitliğine […]

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) koordinasyonuyla, Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği / Y-Peer Türkiye ve 40tilki Kadın İnisiyatifi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Erkeklik İstisnai Bir Durumdur ” Fotoğraf Sergisi (EİBD) 2017 sergileri için fotoğraflarını bekliyor.

EİBD Sergi Projesi cinsiyetlere yüklenen, dayatılan, onları sınırlayan, kodlayan, damgalayan ve sonunda da eşitsizliğin kaynağı olan toplumsal cinsiyet rollerine itiraz ediyor.

Siz de toplumsal cinsiyet eşitliğine işaret eden veya eşitsizliği eleştiren yaratıcı fotoğraflarınızı bizle paylaşın, fotoğraflarınız Türkiye’nin bir çok ilinde eş zamanlı sergilerde sergilensin. Linkteki fotoğraf gönderme paneli üzerinden, çektiğiniz fotoğrafları 26 Şubat 2016 tarihine kadar gönderebilirsiniz.

“Erkeklik İstisnai Bir Durumdur Sergi Projesi toplumsal erkeklik rollerinin dışına sadece istisnai durumlarda çıkan, yeri geldiğinde ağlayan, yeri geldiğinde yemek, temizlik yapan ama bunların aslen kadınlara ait roller olduğunu düşünen erkeklerin hikâyesi olarak başladı. Önceleri kadınlara ait bu durumlar erkekler için hep istisnaiydi. Erkekler bazı şeyleri ya yapmaz ya yapamazdı. Erkeklikten vazgeçmek öyle kolay göze alınacak şey değildi. Fakat özgürlüklerin kapısı aralandıkça, kadınlık ve erkeklik sorgulandıkça işler değişti. İşler, roller, durumlar artık hepimize aitti. Artık daha özgürdük.Artık erkeklik istisnai bir durumdu.”

Proje hakkında detaylı bilgi ve fotoğraf gönderimi için erkeklikistisnaibirdurumdur.com/gonder