İzmir Çağdaş Romanlar Derneği Çadırda Yaşayan Romanların Ekonomik ve Sosyal Hakları Çalışması bulgularını paylaştı

23 Ocak 2017
İzmir Çağdaş Romanlar Derneği tarafından Sivil Düşün AB Programı desteğiyle gerçekleştirilen “Çadırda Yaşayan Romanların Ekonomik ve Sosyal Hakları” çalışması kapsamında İzmir’de 7 Ocak 2017 Cumartesi günü bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Proje kapsamında 2016 Kasım’dan bu aya dek Ankara Sincan; İstanbul Ataşehir, Ümraniye ve Pendik; İzmir Urla, Bayındır ve Menderes; Sakarya Sapanca ve Afyon’da çadır […]

İzmir Çağdaş Romanlar Derneği tarafından Sivil Düşün AB Programı desteğiyle gerçekleştirilen “Çadırda Yaşayan Romanların Ekonomik ve Sosyal Hakları” çalışması kapsamında İzmir’de 7 Ocak 2017 Cumartesi günü bir yuvarlak masa toplantısı düzenlendi.

Proje kapsamında 2016 Kasım’dan bu aya dek Ankara Sincan; İstanbul Ataşehir, Ümraniye ve Pendik; İzmir Urla, Bayındır ve Menderes; Sakarya Sapanca ve Afyon’da çadır ve barakalarda yaşayan Romanlar ziyaret edilmişti. Çadır ve barakalarda yaşamaya çalışan Romanların temel ekonomik ve sosyal haklarına ne düzeyde erişebildiği yerinde tespit edilmişti. Sahadaki ziyaretler, bu illerdeki Romanların ekonomik ve sosyal hakları için çabalayan derneklerle beraber düzenlenmişti.

Saha ziyaretlerinde kimi zaman devam eden kentsel dönüşüm süreçlerinden, kimi zaman iş olanakları mecbur kıldığı için, ama her koşulda derin bir yoksulluk içinde yaşayan Roman yurttaşların yazın toz ve kavurucu sıcak, kışın ise çamur ve ayaz altında ilkel koşullardaki çadır ve barakalarda yaşamlarını sürdürdüğü gözlendi.

Kaynak: Roman Medya