Erkekler Öldürmeye Devam Ediyor: Mayıs Ayında 37 Kadın Öldürüldü

kadin-cinayet-22.jpg
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Mayıs ayında erkekler 37 kadını öldürdü. Platform, çocuk istismarı ve cinsel şiddetin de devam ettiğini açıkladı.

Platformun 2018 Mayıs ayı raporuna göre bu ay 13 kadının ölümü şüpheliyken, 12 kadının ölümü ise tespit edilemedi. Mayıs’ta en çok kadın cinayetlerinin işlendiği iller ise Bursa, Edirne ve İstanbul oldu. Medyaya yansıyan haberler doğrultusunda hazırlanan rapora göre, Mayıs ayında 17 kadına da cinsel şiddet uygulandı. Raporda, 23 çocuğun ise istismara maruz bırakıldığı kaydedildi.

Rapordan öne çıkan diğer veriler ise şöyle:

  • Öldürülen kadınların 14’ünün faili tespit edilemezken, 10’u evli olduğu erkek tarafından, 6’sı akrabası, 4’ü oğlu, 2’si ayrıldığı erkek ve 1’i babası tarafından öldürüldü.
  • Öldürülen kadınların 15’i 36-65 yaş arasındayken, 4’ü 26-35 yaş arasındaydı. 3’ü ise 19-25 yaş aralığındaydı.
  • Bu ay kadınların 14’ü erkekler tarafından ateşli silah kullanılarak öldürüldü.
  • Kaynak: STGM

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!