“Medyada nefret söylemi ve ‘gâvur’ söylemi” paneli

Hrant Dink Vakfı’nın “Medyada Nefret Söyleminin İzlenmesi” çalışması kapsamında, Mayıs-Ağustos 2017 döneminin Türkiye yazılı basınına dair sonuçları ve “Yazılı Basında ‘Gâvur’ Söylemi” raporu bu panelde paylaşılacak.

Panelde, ilk olarak Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi ve Medyada Nefret Söylemi İzleme raporlarının danışmanı İdil Engindeniz, medya, nefret söylemi ve ayrımcı dil kavramları hakkında bir sunum yapacak. Ardından, Mayıs-Ağustos 2017 döneminin yazılı basını, gündem maddeleri ve örnek haberler üzerinden değerlendirilecek. Ezgi Kan ise tarihsel, sosyolojik ve dilbilimsel olarak çok çeşitli çağrışımlarla yüklü olan ‘gâvur’ kelimesinin, Müslüman olmayan kimliklerin merhametsizlik, zalimlik ve düşmanlıkla ilişkilendirildiği bir bağlam içinde nasıl kullanıldığını inceleyen “Yazılı Basında ‘Gâvur’ Söylemi” raporunun bulgularını paylaşacak.

Son olarak katılımcıların da katkısıyla insan hakları odaklı bir medya dilinin nasıl kurulabileceği tartışılacak.

Facebook etkinlik sayfası için tıklayın.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend