İstanbul Kukla Festivali ekim ayında başlıyor

kukla.jpg

Dünyanın en renkli kukla gruplarını bir araya getiren İstanbul Kukla Festivali, 13 Ekim’de başlıyor.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen 20. İstanbul Kukla Festivali, 13-29 Ekim’de seyirciyle buluşacak. Festivalin sanat yönetmenliğini, UNESCO tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edilen Karagöz sanatçısı Cengiz Özek üstleniyor.

Bu sene festival programında üç yerli oyun, 15 ülkeden 18 yabancı topluluk yer alıyor. Yerli gruplar, Cengiz Özek, Tiyatro Gülgeç, Açıkgöz Kukla’dan oluşuyor.

Yurt dışından gelecek  gruplar ise şöyle: Avusturya’dan Thomas Eddl, Fransa’dan Ruşen Yıldız, İspanya’dan Toni Zafra, Ytuquepintas ve El Gecko con Botas, İtalya’dan Paolo Papparotti, Macaristan’dan Mikropodium, Çin’den Mao Mao, Tayvan’dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu, Kamboçya’dan Sovannaphum, Rusya’dan Meta Zero, Arjantin’den La Gorda Azul, Çek Cumhuriyeti’nden Karromato, İsrail’den Ornan Braier ve Hindistan’dan Krishnan Kutty Pulavar Memorial Tholpavakoothu Puppet Centre.

Türkiye Gölge Tiyatrosu’nun 500.yılı

 

Festivalde 2017 yılının Türkiye Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı olması nedeniyle gölge tiyatrosuna da özel bir yer verildi.Gölge Tiyatrosu’nun doğduğu coğrafya olarak kabul edilen Asya’dan birçok gölge kukla grubu festivale davet edildi. Ayrıca etkinlik kapsamında Gölge Tiyatrosu’nun 500. yılı nedeniyle Topkapı Sarayı Müzesi Karagöz Koleksiyonu da yıllar sonra yeniden sergilenecek.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend