Kürt çocuklar için Neşeli Kitap Seti

22455.jpg

Amed Kürt Enstitüsü ile Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen sözlü edebiyat çalışmasının ürünleri pedagojik değerlendirmelerden geçilerek okul öncesi eğitim seti haline getirildi.

Özgür Gündem’in haberine göre, Amed Kürt Enstitüsü ile Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) işbirliğiyle yürütülen Kürdistan Sözlü Çocuk Edebiyatı Araştırması sonucunda, Kürt çocuklarına son derece önemli bir eğitim seti kazandırıldı.

Beş bölgede, 14 il, 32 ilçe, 2 kasaba ve 76 köyde toplam 854 kişiyle görüşülerek hazırlanan 21 eser, Kürtçe eğitim veren kurumlar için önemli bir materyal olarak hazırlandı. İki yıl boyunca yapılan araştırma, Kürtlerin folklorunun kaydedilmesi ve arşivlenmesini de kapsıyor. Sahada toplanan sözlü edebiyat ürünleri pedagojik değerlendirmelerden geçilerek okul öncesi eğitim seti haline getirildi.

İKİ LEHÇEYE ÇEVRİLDİ

Araştırma sonucunda Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmanckî (Zazakî) lehçelerinde yayımlanan 21 kitaplık set, Amed, Behdînan, Botan, Dersim ve Serhat bölgelerinde toplanan 20 özgün hikaye ile bilmece, tekerleme, mani ve oyunlardan oluşan bir derlemeyi içeriyor. Türkiye’de çok dilli ve çok kültürlü bir gelecek adına yürütülen ve bilimsel tartışmalara da katkıda bulunacak araştırma, anadilde eğitim talebi olan tüm halkların dil mücadelesine de teşvik edici nitelikte.

ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

21 kitaptan oluşan “Seta Gulgulîskên Zarokan” (Neşeli çocukların seti) okul öncesi eğitim veren tüm kurumlara, kreşlere, yuvalara, anaokulllarına ve eğitmenlere ücretsiz olarak talep karşılığı verilecek. Kitap setini edinmek isteyen ilgililerin Amed Kürt Enstitüsü veya DİSA ile iletişim kurmaları gerekiyor.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend