Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Veri Görselleştirme ve Savunuculuk Hackathonu

UN Women tarafından Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle uygulanan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Güçlü Sivil Alan” projesi kapsamında yürütülen “Toplumsal Cinsiyet Veri ve İstatistiklerine İlişkin Kapasite Geliştirme ve Teknik Destek Programı” çerçevesinde İstanbul'da "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için Veri Görselleştirme ve Savunuculuk” hackathonu düzenleniyor. Bu etkinlikte, altı takım toplumsal cinsiyetle ilgili veri ve istatistikleri analiz ederek, kanıta dayalı ve yaratıcı veri görselleştirmelerini kullanacakları etkin bir sosyal medya kampanyası oluşturmak üzere yarışacak. 

Son Başvuru Tarihi: 14 Şubat 2024, Çarşamba, 23:59 

Hackathon tarihi: 24-25 Şubat 2024 

Başvuru Formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Hackathon Nedir? 

Hackathonlar (ideathon, datathon vb.) genel olarak bir soru(n) etrafında bir araya gelen kişilerin belirli bir süre içinde belirlenmiş bir konuda çözümler geliştirmek üzere ekipler halinde çalıştıkları ve bu süreç içerisinde katılımcıların problem çözme ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştiren yarışma türü etkinliklerdir. Hackathon programı süresince, katılımcıların toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık ve/veya toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair kendi seçtikleri konuda tasarladıkları bir savunuculuk faaliyeti kapsamında, konuya ilişkin toplumsal cinsiyet veri ve istatistiklerine erişip, veri görselleştirme ve veriye dayalı hikaye anlatımı ile savunuculuk yöntemlerini kullanmaları beklenmektedir. Katılımcıların, bu veri ve istatistikler bağlamında belirledikleri hedef kitlelere ve sosyal medya platformlarına özgün içerikler üretmeleri amaçlanmaktadır. İkinci günün sonunda, farklı disiplinlerden katılımcılardan oluşan ekipler, yürüttükleri çalışmayı ve hazırladıkları görsel çıktıları sunacak ve çalışmaları jüri tarafından değerlendirilecektir. 

Başvuru Detayları:

Başvurular bireysel olarak yapılacaktır. Başvuru kriterlerine uyan katılımcılar, hackathon programı yürütücüleri tarafından, 5’er kişiden oluşan 6 ekibe ayrılarak, çalışmalarını takım halinde gerçekleştirecek ve sunacaktır. Katılacak ekipler arasındaki olası bilgi ve deneyim dengesizliğini önlemek, farklı disiplinlerden öğrenciler arasındaki iletişimi güçlendirmek ve birlikte öğrenme ve üretme pratiklerini teşvik etmek amacıyla, çalışma ekipleri yürütücüler tarafından oluşturulacağı için, başvurular ekip olarak değil bireysel alınacaktır. 

İstanbul dışından başvuran ve başvurusu olumlu sonuçlanan katılımcıların konaklama ve yol masrafları karşılanacaktır. Tüm katılımcıların yeme ve içme ihtiyaçları, Hackathon programının gerçekleştirileceği mekânda proje yürütücüsü kurumlar tarafından sağlanılacaktır. 

Kimler Başvurabilir? 
  • Hackathon programına, Medya, İletişim, Kadın Çalışmaları, İstatistik başta olmak üzere diğer alanlarda da lisans veya lisansüstü eğitimine devam eden öğrenciler başvurabilir.
  • Daha önce Ankara, Adana ve İstanbul’da düzenlenen “Toplumsal Cinsiyet Verilerine İlişkin Modüler Eğitim Programı’na katılmış olan öğrencilerin başvurularına öncelik verilecektir.

Adres: DoubleTree by Hilton Istanbul – Moda – Caferağa, Albay Faik Sözdener Cd. No:31, 34710 Kadıköy/İstanbul 

İletişim Bilgileri: 

E-posta: genderdata@tandans.com 

Telefon: 0534 693 72 08