Hafıza Yolculuğu Programı Başlangıç Atölyesi Katılımcılarını Arıyor

Karakutu Derneği, Hafıza Yolculuğu programında araştırmacı ve anlatıcı olmak üzere 18-25 yaş arasındaki katılımcılarını bekliyor. 10-11 Şubat’ta gerçekleşecek atölye, gençlere Hafıza Yürüyüşü’nü birebir deneyimleme fırsatı sunacak.
  • Tarih: 10-11 Şubat 2024 (Cumartesi – Pazar)
  • Yer: İstanbul
  • Son Başvuru Tarihi: 26 Ocak 2024 Cuma günü saat 23:59
Hafıza Yolculuğu Nedir?

Karakutu Derneği’nin yürütmekte olduğu Hafıza Yolculuğu programı, gençlerin dini, cinsiyete dayalı, etnik veya politik nedenlerle tarihsel olarak dışlanmış gruplara yapılan haksızlıkları keşfetmesini ve sorgulamasını hedefler.

Program üç adımlı bir döngüye sahiptir: Araştırmacı ve anlatıcıların kapasite gelişimi, araştırma süreci ve Hafıza Yürüyüşü uygulaması. Programla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Programda yer alan araştırmacı ve anlatıcıların deneyimlerini merak ediyorsanız bu röportajı okuyabilirsiniz.

Hafıza Yolculuğu Kapsamında Gençler Ne Yapar?

Programa dahil olan 18-25 yaş arası gençler Hafıza Yolculuğu programı ve adımlarıyla ilgili karar alma süreçlerinde rol oynar ve aktif olarak görev alır: Gençler, hafıza mekanlarının keşfi sürecindeki araştırmaları yürüten araştırmacılar ve Hafıza Yürüyüşü uygulamalarındaki anlatıcı ve koordinatörlerdir.

Bu süreçlerde görev alacak gençlerin ihtiyaç duyacağı temel bilgi ve becerileri kazanmalarına yönelik hazırlanan iki günlük başlangıç atölyesi 10-11 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleşecek. Program, Hafıza Yürüyüşü uygulamasıyla başlayacak, ardından da farklı oturumlarla devam edecek.

Kimler Başvurabilir?

Aşağıdaki koşullar sizin için geçerliyse Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitimi’ne başvurabilirsiniz:

  • 18-25 yaş arasında olmak,
  • İstanbul’da yaşamak,
  • Önümüzdeki 6 ay İstanbul’da ikamet etmeye devam edecek olmak,
  • Haftada ortalama 6 saatini Hafıza Yolculuğu Programı’na dair çalışmalara ayırabilecek ve programın takvimine uyabilecek olmak, (programın öngörülen takvimi duyurunun sonunda)
  • Toplumsal cinsiyet eşitliği alanı ve hak temelli çalışmalar hakkında bilgi/tecrübe sahibi olmak veya bu alanlarda çalışmaya istekli olmak.

Başvuru formu için tıklayın.

Katılımcı sayısı 25 ile sınırlıdır. Başvurular kapandıktan sonra en geç beş gün içinde başvuru sahiplerine olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

Seçilecek katılımcılar programın tamamına kabul etmiş sayılacaktır.