İşçi Hareketinin Mücadelesi Yayılarak Sürüyor

Migros işçilerinin elde ettiği kazanımların ardından, Yemeksepeti işçilerinin 23. güne giren mücadelesi bugün Kadıköy’de Migros işçilerinin de katıldığı eylemle sürdü. İşçiler, Yemek Sepeti işçileri arasında birlik olması ve direnişe katılımın artması durumunda hak taleplerinin karşılanacağına inandıklarını söylüyor.

Dün Yemek Sepeti Çalışanları adına “Direnen İşçiler Kazanacak” mesajıyla basınla paylaşılan açıklamada, “direnişin depolarda, kent merkezlerinde ve kuryelerin bulunduğu alanlarda” sürdüğü belirtildi ve “bizler yalnızca insani koşullarda yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz” denildi.

Yemeksepeti işçileri, işverenlerinden dört ana talepte bulunuyor: net 5.500 TL maaş, prim ve yan haklar, haklarını arayan kuryelerin işten atılmaması, iş kolunun taşımacılığa geçmesi ve sendikal faaliyetin güvence altına alınması.

‘Bu Mücadele Sarı Sendikacılığı, Konfederasyonları Aşan Tabandan Bir Mücadeleye Dönüştü’

Bugün Kadıköy’de bir araya gelen Yemeksepeti işçilerinin attığı sloganlar arasında “yaşasın sınıf dayanışması” öne çıktı. İlk söz alan Nakliyat-İş Sendika Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu sendika temsilcisi Yemeksepeti’ne yurttaşların verdiği destekle siparişlerin yüzde 80 civarında düştüğünü ve kendilerine verilen destek için teşekkür ettiklerini söyledi.

Yemeksepeti işvereninin hukuki olmayan yollara başvurarak, tutanaklar tutanak, birtakım baskılar yaparak bu mücadeleyi engellemeye ve kırmaya çalıştığını da aktaran temsilci, “Sarı sendikacılığın tahakkümünü aşan bir sınıf hareketi gelişiyor. Tabandan gelişen bir işçi hareketi gelişiyor. Bu mücadele konfederasyonları aşıyor” tespiti yaptı.

Medyada Haluk Levent’in Migros işçileri ile işverenler arasındaki rolüne dair eleştirilere de değinen temsilci, sanatçının desteğini takdir etmekle birlikte asıl mücadelenin işçilerin gücünü gösterdiğini kaydetti.

İşçiler ‘Mücadeleye Devam’ Diyor!

Kadıköy iskelede direnişe katılan işçilerden 3 erkek ve 1 kadın işçiyle konuştuk. Az sayıdaki kadın işçiden biri olan ve Migros çalışanlarından medyada sıklıkla yer alan Sevda Kırca, Migros işçileri olarak kazandıkları zaferle beraber tüm emekçi arkadaşlara moral ve motivasyon vermek için Yemeksepeti işçilerinin yanında yer aldıklarını söyledi.

‘Kadınlar Direnişin Simgesi’

Kadın işçi olarak direnişe katılmanın güçlüklerini sorduğumuz Kırca: “Kadın işçiler hem evde çalışıyorlar, hem iş yerlerinde çalışıyorlar. Sırtlarında büyük bir dünya var. Büyük bir dünya yönetiyorlar. O yüzden kadınlar çok güçlü ve büyük varlıklar.” dedi. Kadınların direnişin simgesi olduğunu vurgulayan Sevda Kırca, bütün ev hanımlarını ve çalışan anneleri boykota ve direnişe katkı vermeye davet etti.

Direnişe katılan Yemeksepeti çalışanlarından konuştuğumuz ve isminin yayınlanmasını istemeyen 3 erkek ise Kadıköy bölgesindeki ekiplerinde 50 kişi olmasına karşı sadece 3 işçi olarak alanda yer aldıklarını aktardı. 7 bin çalışanın çok azının direnişe katıldığını ve destek verdiğini söyleyen Yemeksepeti işçileri, Migros direnişinin aralarındaki güç birliği ve geniş katılım sayesinde başarıya ulaştığını vurguladılar.

Yemeksepeti çalışanları arasında direnişe katılan sayısı az.

“Biz Yemeksepeti çalışanları arasında direnişe katılan sayısı az. Bize gazeteciler çok destek oldu, oluyor. Kendi arkadaşlarımız daha az bize destek oldu.” sözleriyle şirket çalışanları arasında dayanışmanın sınırlı kaldığına dikkat çektiler. İşçiler, direnişe katıldıkları için işten çıkartılan olmadığını ancak mobbinge maruz kaldıklarını belirttiler: “Sözleşmede geçen bölgede bizi kendi bölgemizin dışında 3 km. geçen yerlerde görev veriliyor. Maaşın ötesinde, biz paket atıp mesaiden para kazanıyoruz. Enflasyon oranı çok yüksek, bu ağır iş koşullarında ve bu kadar düşük bir maaşla geçinemiyoruz.”