LGBTİ+ Dernekleri: ‘Trans Cinayetleri Önlenebilir!’

İzmir’de son bir ayda dört seks işçisi trans kadına yönelik üç ayrı nefret saldırısına karşı LGBTİ+ dernekleri bir araya gelerek, İzmir Barosu’nda ortak açıklama yaptı. Açıklamada, translara yönelik nefret saldırıları ve cinayetleri toplumsal ve politik olduğuna dikkat çekildi.

İzmir’de son bir ayda dört seks işçisi trans kadına yönelik üç ayrı nefret saldırısına karşı LGBTİ+ dernekleri bir araya gelerek, İzmir Barosu’nda ortak bir açıklama yaptı.

17 Mayıs, Antalya BİZ, Genç LGBTİ+, Hevi LGBTİ+, Kaos GL, Lambda İstanbul, Mersin 7 Renk, Muamma LGBTİ+, Özgür Renkler, Pembe Hayat, SPoD ve ÜniKuir derneklerinin ortak açıklamasında yaşanan saldırılar hatırlatılıyor ve “iktidar sorumluluğunu açıkça yerine getirmemekte ve terk etmeye çalışmaktadır” deniliyor. Açıklamada, seks işçisi trans kadınlara yönelik tüm saldırıların faillerinin nefret saiki tespit edilerek en üst sınırdan ceza almasını ve translara yönelik her türlü nefret suçu ve cinayetinin önlenmesi için tüm kamusal ve sosyal mekanizmaların işletilmesini talep ediliyor.

Açıklamadan öne çıkan bölümler;

“20 ve 27 Kasım tarihlerinde İzmir’de 4 seks işçisi trans kadına yönelik üç ayrı nefret saldırısı gerçekleşmiştir. Bu saldırılardan yalnızca 1 hafta sonra, 4 Aralık’ta, Ankara’da bir trans kadın kamusal bir alanda ‘şüpheli bir şekilde ölü’ bulunmuştur! Yalnızca son 1 ay içerisinde transfobik nefret nedeniyle 2 trans kadın hayatını kaybetmiş, 2 seks işçisi trans kadın ağır yaralanmış ve pek çok trans özne psikolojik ve sosyal şiddete maruz bırakılmıştır.

Özellikle son 5 yıldır iktidar politikalarıyla artarak devam eden LGBTİ+’lara yönelik hedef gösterme, nefret söylemleri ve özellikle trans kadınlara yönelik kamusal alanlardaki saldırılar ve cezasızlıktan güç alan failin, nefret saikiyle işlediği cinayet için en üst sınırdan ceza almasını talep ediyoruz!

Translara yönelik gerçekleşen nefret saldırıları ve cinayetleri toplumsal ve politiktir! Her türlü ayrımcılığı ve nefret saldırısını önlemek, saldırılar karşısında etkin soruşturma ve cezalandırma yürütmekle yükümlü iktidar sorumluluğunu açıkça yerine getirmemekte ve terk etmeye çalışmaktadır!

4 Aralık günü öldüğü öğrenilen trans kadın Derya’nın ölümü bizler için ‘’şüpheli’’ değildir. İçinde yaşadığı toplumda her türlü temel insan hakkı gasp edilen, kamusal destek mekanizmalarından açıkça yoksun bırakılan, toplumsal hayattan dışlanan ve bizzat her türlü iktidar mekanizması tarafından sistematik ayrımcılık ve transfobik şiddete maruz bırakılan transların intiharları, açıkça ölüme sürükleme ve cinayettir!

Seks işçisi trans kadınlara yönelik gerçekleşen tüm saldırıların failleri nefret saiki tespit edilerek en üst sınırdan ceza almalıdır! Translara yönelik ve her türlü nefret suçu ve cinayetinin önlenmesi için tüm kamusal ve sosyal mekanizmalar işletilmelidir!

İkili cinsiyetçi ve heteroseksist erkek iktidarın yarattığı nefret ve şiddete içkin siyasal ve toplumsal iklime ve buradan güç alan faillere karşı herkesi koşulsuz olarak translara yönelik ayrımcılık, nefret suçu ve nefret cinayetlerinin önlenmesi ve cezalandırılması için dayanışmaya çağırıyoruz!”

Açıklamaya imza atan STK’lar şunlar:

17 Mayıs, Antalya BİZ, Genç LGBTİ+, Hevi LGBTİ+, Kaos GL, Lambda İstanbul, Mersin 7 Renk, Muamma LGBTİ+, Özgür Renkler, Pembe Hayat, SPoD, ÜniKuir.