Büyükada Davası’nda Karar Açıklandı

Hak savunucularının yargılandığı Büyükada Davası’nda karar açıklandı. Davada Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç'a "örgüt üyeliği" suçlamasıyla 6 yıl 3 ay, hak savunucuları Özlem Dalkıran, İdil Eser ve Günal Kurşun'a ise "örgüte yardım" suçlamasıyla ise 1 yıl 13'er ay hapis cezası, Nalan Erkem, İlknur Üstün, Ali Gharavi, Peter Steudtner, Veli Acu, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli hakkında beraat kararı verildi.

Duruşma öncesinde Çağlayan’da yapılan ortak açıklamada tüm savunucular için beraat kararı verilmesi istenerek, “Üç yıl önce Büyükada’da düzenlenen olağan bir sivil toplum toplantısında insan hakları savunucuları gözaltına alındı. Yıllarını insan haklarını korumaya adamış insan hakları savunucuları gerçeklerden uzak iddialarla gazetelerde ve televizyonlarda hedef gösterildi. Yaratılan bu iklimin gölgesinde hiçbir hukuki gerekçe olmadan tutuklandılar. Hazırlanan iddianamede akla mantığa aykırı bambaşka suçlamalar yöneltildi. Geçtiğimiz üç yıl boyunca görülen duruşmalarda delilleriyle çürütülen bu iddialar, 27 Kasım 2019 tarihinde yapılan duruşmada sunulan mütalaada yer almaya devam etti. Kanun gereği savcılık makamı adil yargılanmayı sağlamak ve sanıkların haklarının korumakla yükümlüyken, çürütülen iddialara dayanarak sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Savcıların görevi sanıkların ne olursa olsun cezalandırılması değil, hakikatin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktır. Aslında hiç açılmamış olması gereken bu davanın bugün görülecek duruşmasında hukuka uygun şekilde verilebilecek tek karar 11 hak savunucusunun hiçbir istisna olmadan beraat etmesidir.” Denildi.

Oy Çokluğuyla Karar Açıklandı

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Açıklanan kararda, Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’a “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay, hak savunucuları Özlem Dalkıran, İdil Eser ve Günal Kurşun’a ise “örgüte yardım” suçlamasıyla ise 1 yıl 13’er ay hapis cezası, Nalan Erkem, İlknur Üstün, Ali Gharavi, Peter Steudtner, Veli Acu, Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli hakkında beraat kararı verildi.

Kararın ardından avukatlar temyize gideceklerini açıklarken İHOP tarafından yapılan ortak açıklamada da “Başından itibaren hukuk ile hiçbir ilgisi olmayan ve hiç açılmamış olması gereken bu dava yine hukuksuz bir kararla sonuçlandı. Tamamı çürütülmüş asılsız suçlamalara dayanarak verilmiş bu karar, Türkiye’nin hukuk tarihindeki kara lekelerden biridir. Duruşma öncesinde söylediğimiz üzere, bir arkadaşımızın bile ceza almış olmasını kabul etmeyeceğiz. Üst mahkemelere taşındığı süreçte bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz. İnsan hakları savunucularına adalet sağlanana kadar durmayacağız.” denildi.