Tarım ve Gıda Sektörünü Dönüştüren Kadın Girişimciler Aranıyor!

Türkiye'de Foodback ve Topraktan ortaklığında hayata geçirilen, tarım ve gıda sektöründe dönüşüm yaratacak inovatif çözümleri olan kadınları desteklemek amacıyla 5 farklı ülkede başlatılan ve 50 kadın girişimcinin katılacağı Empowering Women in Agrifood (EWA) programına başvurular açıldı!
EWA Programı Nedir?

EWA, Tarım ve gıda sektöründe erken aşama kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlayan 6 aylık bir kuluçka programı. Bu sene İspanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Türkiye’de uygulanmakta.

Programa katılan girişimcileri neler bekliyor?

Türkiye programına dahil olacak 10 kadın girişimci, 6 ay boyunca online eğitimler ve etkinlikler ile işlerini büyütme fırsatı bulacaklar. 6 aylık sürecin sonunda yapılacak ülke finalinde 10 girişimci içinden birinci olan girişim 10.000€, ikinci ise 5.000€ ödülün sahibi olacak. İhtiyaçlarına özel hazırlanmış çevrim içi ve yüz yüze eğitimler ile mevcut becerilerini geliştirme ve çeşitli kaynaklara erişme fırsatı yakalayacaklar.

Tarım ve iş dünyasından alanında uzman mentorlar ile çalışarak birebir destek EIT topluluğunun bir parçası olarak tarım ve gıda ekosistemindeki 100’den fazla mentor ve kadın girişimciye doğrudan erişime sahip olup, girişimcilik ve ağ oluşturma etkinliklerine katılma fırsatı EIT Food‘un Avrupa’daki hızlandırma programlarına katılma ve işlerini büyütme fırsatı da katılımcıları bekliyor olacak.

Başvuru Kriterleri Nedir?
  • Kadın girişimci olmak,
  • Türkiye veya diğer program ülkelerinden birinde ikamet etmek (İspanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti veya Romanya),
  • Tarım ve gıda sektörlerinde etki yaratacak yenilikçi bir çözüm sahibi veya erken aşama girişim sürecinde olmak,
  • Girişimin en fazla 2 yıllık faaliyetinin olması,
  • Şirket kurulum aşamasından bu yana 30.000 EUR’dan fazla yatırım (hibe, ödüller dahil) almış olmaması

Programa başvuru ve detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Son Başvuru Tarihi: 15 Haziran 2020