Sen de Anlat Platformu Kapasite Geliştirme Eğitimleri Katılımcı Çağrısı

08 Şubat 2019
Sen de Anlat Platformu'nu Yaygınlaştırma ve Kapasite Geliştirme Projesi kapsamında 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara'da Veri Yoluyla Savunuculuk konusunda Kapasite Geliştirme Eğitimine bu konuda çalışmalar yapmayı planlayan Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin ve Trabzon'dan sivil toplum örgütleri ve aktivistler katılabilir.

Kanada Yerel Girişimler Fonu (Canada Fund for Local Initiatives) desteğiyle Kadın Çalışmaları Derneği’ nin çatısı altında çalışmalarını yürüten Sen de Anlat Platformu “Sen de Anlat Platformunu Yaygınlaştırma ve Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında 23-24 Şubat 2019 tarihlerinde Ankara’da Veri Yoluyla Savunuculuk konusunda Kapasite Geliştirme Eğitimi düzenleyecek.

Eğitime veri yoluyla savunuculuk yapan veya bu konuda çalışmalar yapmayı planlayan Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin ve Trabzon’dan sivil toplum örgütleri ve aktivistler katılabilir.

Sen de Anlat (sendeanlat.harassmap.org), Mısır’da 2010 yılından beri aktif olan HarassMap adlı platformun Türkiye uzantısı. HarassMap kamusal alanlarda yaşanan cinsel taciz ve cinsel saldırı olaylarının kitle kaynak kullanımı (crowdsourcing) yoluyla haritalandırmasını (crowdmapping) yapan ve tacize maruz bırakılanlara rehberlik etmeyi hedefleyen bir dayanışma platformu. İstasyon TEDÜ‘nün desteğiyle Kadın Çalışmaları Derneği çatısı altında yürütülen Sen de Anlat, HarassMap‘in çalışmasını Türkiye’ye taşıyarak taciz ve cinsel saldırı konusunda bir dayanışma ve ortak veri zemini olmayı amaçlıyor.

Eğitimin oturum başlıkları; 

– Veri Gazeteciliği ve Açık Veri

– Kitle Kaynak Kullanımı ve Dijital Topluluk Yönetimi

– Veri Görselleştirme

– İstatiksel Araçlar

– Sosyal Etki Yönetimi 

– Dijital Gönüllü Yönetimi

– Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

– Kadına Yönelik Şiddet

Ankara dışından gelecek katılımcıların konaklama ve yol masrafları karşılanacaktır. Katılım sağlayacak sivil toplum örgütü veya aktivistlerin eğitime tam katılımları beklenmektedir. Başvuru sonuçları 12 Şubat 2019 Salı günü e-posta yoluyla açıklanacaktır. Başvuru formu için tıklayınız