“Sen de Anlat” Paylaşım ve Dayanışma Platformu Açıldı

17 Nisan 2018
Sen de Anlat, 2010 yılından beri Mısır’da etkin olan HarassMap adlı platformun Türkiye uzantısı. HarassMap, cinsiyet ayrımı yapmaksızın her bireyin çözümün parçası haline gelmesini sağlayan bir anlayışı kendisine ilke edinmiş. Aynı anlayış ile Türkiye’de de “Sen de Anlat!” diyorlar.

Kadın Çalışmaları Derneği ile İstasyon TED Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi ortaklığında Türkiye’ye taşınan Sen de Anlat, kamusal alanda cinsel tacize ve/veya cinsel saldırıya maruz kalan veya tanık olanların yaşadıklarını paylaşabilecekleri, psikolojik ve hukuksal destek konusunda rehberlik yapan bir paylaşım ve dayanışma platformu. Sen de Anlat, kitle kaynak kullanımı (crowdsourcing) yöntemiyle kamusal alanda meydana gelen cinsel taciz ve cinsel saldırı olaylarının verisini tutarak bu sorunun görünürlüğünü arttırmaya ve savunuculuğu güçlendirmeye katkı sağlamayı hedefliyor.

Sokaklar, okullar, kafeler ve iş yerleri gibi yerlerden başlayarak çevremizin “güvenli alanlar” haline gelmesi için adımları beraber atmayı hedefliyorlar. Bunun için insanların etraflarında gerçekleşenlere tepki göstermesini ve yaşadıklarını paylaşabilecekleri bir alanın olmasını ilk adım olarak görüyorlar. Cinsel taciz ve cinsel saldırıya karşı ne kadar ses çıkarılırsa faillerin yaptıkları eylemi yapmalarının bir o kadar zor hale geleceğini savunuyorlar.

Detaylı bilgi almak veya kendi hikayenizi paylaşmak için tıklayınız.

HarassMap: https://harassmap.org/en

Kaynak: ab-ilan