Erzincan Cemevinde Aşure Lokması Dağıtıldı

Erzincan Cemevi'nde düzenlenen aşure günü etkinliğinde 10 bin kişiye kurban ve aşure lokması ikram edildi.

Hacıbektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla aşure lokması dağıtıldı.

Erzincan Cemevi’nde düzenlenen aşure günü etkinliğine Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, siyasi parti başkanları, kamu kurum temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Aşure etkinliği Alevi deyişlerinin çalınmasıyla başladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şube Başkanı Sadık Düzgün, Düzgün, aşure gününün huzura ve barışa vesile olmasını dileyerek, “Her zaman ülkemizin bu huzura, barışa ihtiyacı var. Tüm halk bugün burada birlik olacağız, beraber olacağız. Et tırnaktan ayrılmaz. Biz böyle bir bütünlüğü sergilemek için varız.” dedi.

Bu birlikteliği sağlamak için ülkenin her zamankinden daha çok barışa, huzura ihtiyacı olduğunu anlatan Düzgün, “Bizler Allah Rızası için oruçlarımızı tutarız. Adem peygamberden itibaren Hz. Muhammed’e kadar tüm peygamberler Muharrem orucu tutmuşlardır. Bizler ayrıca Kerbela matemi için oruç tutuyoruz. İmam Zeynel Abidin Kerbela katliamından sağ kurtulduğu için  12 günlük oruçtan sonra şükran kurbanı ve aşure lokması yapıyoruz.” dedi.

Düzgün konuşmasının devamında; “Bugün halkla bir olacağız, aşure ve kurban lokmamızı dağıtacağız. İnşallah aşuremiz kurbanlarımız ülkemize huzur getirir. Aşurede ki çeşitlilik birbirine karışmak için yarışıyorlar İnşallah bizlerde bu çorbaların içindeki meyveler gibi birbirimize karışmayalım bu yüzden bugün buraya hiçbir ayrım yapmadan tüm insanlarımızı davet ettik” dedi.

Erzincan Valisi Ali Arslantaş da konuşmasında 12 gün boyunca tutulan oruçların kabul olmasını diledi.

Vali Arslantaş, “12 gün boyunca tutulan oruçların yanı sıra cem evlerinde ibadetler yapıldı. Bizler de zaman zaman bu ibadetlere katılma imkanı bulduk. Sizlerle hem coşkuyu hem hüznü paylaştık. Yunus der ki; “ Bir kez gönül yıktın ise bu kıldığın namaz değil, yetmiş iki millet dahi elin yüzün yumaz değil” ülkemizde 72 millet birlik beraberlik içerisinde Türkiye Cumhuriyetini oluşturuyor. Birliğimiz beraberliğimiz daim olsun, nice muharrem aylarında, aşure günlerinde buluşmak dileğiyle” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Alevi dedesi tarafından kurban ve aşure lokmasına gülbeng verildi.

Okunan gülbeng ve dualardan sonra törene katılan vatandaşlara kurban lokması ve aşure ikram edildi.

Erzincan Cemevi bahçesinde 12 kazanda pişirilen aşure lokması 10 bin kişiye dağıtıldı.

Şükür Kurbanı ve Aşure

Aleviler, 12 günlük oruç ve matemden sonra şükür kurbanı keserler, aşure pişirip dağıtırlar. Muharrem ayının 13. günü 12 çeşitten oluşan aşure pişirilir ve dağıtılır. Şükür kurbanı kesilmesinin nedeni ise İmam Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in Kerbela’da sağ olarak kurtulmasıdır.  Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin’in kurtulmasıyla Ehlibeyt soyu devam etmiştir. İmam Hüseyin’in şahadetinden sonra imamiyet Zeynel Abidin’e geçmiştir.