6. Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na 60 İlde 15 Bin Kadın Katıldı

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, altıncı kez gerçekleştirildi. 15 bin kadın 60 ilde pedal çevirdi.

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekilmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun altıncısı, 23 Eylül’de Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde 15 bine yakın katılımcıyla eşzamanlı gerçekleşti.

Etkinlik, daha çok kadın bisikletçinin yollarda olmasına dikkat çekip farkındalık yaratmak üzere Ankara, İzmir, İstanbul, Isparta, Giresun, Diyarbakır, Konya, Kırıkkale, Malatya gibi Türkiye’nin 60’dan fazla il ve ilçesinin yanı sıra bu sene Milano, İsviçre ve Köln’de de aynı anda düzenlendi.

İstanbul’da 350’ye yakın kadın Caddebostan sahilde buluşarak Göztepe Özgürlük Parkı’na kadar pedal çevirdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na Hollanda Kraliyet Havayolları KLM bisiklet desteği verdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu hakkında

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında Dünya Otomobilsiz Kentler Günü etkinliği olarak İzmir Alsancak’ta düzenlendi.

2015’te 10 kentte, 2016’da 27 kentte, 2017’de 50 kentte yapıldı.

Etkinliğin manifestosunda şu ifadelere yer veriliyor:

Kentlerin yollarını egzoz dumanı kokusu değil, parfüm kokusu saracak. Yaptır saçları, sür parfümünü, giy kokoş elbiseni, tak şalını, sür rujunu-ojeni, giy topuklunu; sadece kendini mi süsleyeceksin? Hayııır… Bisikletini de süsle, çık yollara…”Tura Katılım Koşulları:

1- Kadın olmak

2- Süslü olmak

3- Süslü bir bisiklete sahip olmak

4- En fazla 10 km hızla ilerlemek

5- Şaşkın şaşkın bakanlara el sallamak

Kaynak: Bianet