Burning Man Festivali’nin ardından 5000’nin üzerinde bisiklet sahipsiz kaldı

  Eğer Burning Man Festivali’ni hiç duymadıysanız ya ‘Amiş’siniz ya da 19’uncu yüzyılda işsiz kalacakları endişesiyle endüstri devrimine karşı çıkmış işçilerdensiniz ve muhtemelen bu yüzden bu yazıyı okumuyorsunuzdur. Teoriler bir yana, Burning Man Festivali, tek bir sanatçının yazın gelişini kutlamak için ahşap bir heykel inşa edip onu yakmaya karar vermesinden, dünya çapında haber yapan, aralarında […]

 

Eğer Burning Man Festivali’ni hiç duymadıysanız ya ‘Amiş’siniz ya da 19’uncu yüzyılda işsiz kalacakları endişesiyle endüstri devrimine karşı çıkmış işçilerdensiniz ve muhtemelen bu yüzden bu yazıyı okumuyorsunuzdur. Teoriler bir yana, Burning Man Festivali, tek bir sanatçının yazın gelişini kutlamak için ahşap bir heykel inşa edip onu yakmaya karar vermesinden, dünya çapında haber yapan, aralarında ünlülerin de bulunduğu birçok sosyal statüde yaklaşık 70.000 (2017) ziyaretçiyi çeken bir etkinliğe dönüştü.

Bildiğiniz gibi, Burner’ların çoğu (katılımcıların kendilerine verdiği isim) etkinliğin organize edildiği Playa olarak adlandırılan büyük Black Rock Çölü’ne bisiklet kullanarak ulaşıyor. Fakat bu büyük kalabalık tek bir mekana tıklım tıkış doluştuğu için hiç kimse “iz bırakma” kuralını hatırlamış gibi görünmüyor. Uzun lafın kısası, 5 binin üzerinde çeşitli bakım ve kullanılabilirlik durumundaki bisiklet geride bırakılmış ve çöl tozuyla kaplanmış. Bir Burning Man çalışanının Facebook’ta epey bir hakaret içeren; “ayrıcalıklı, umursamaz ziyaretçileri”, “tükenmiş tüketimciliği” ve büyüyen Burning Man bisiklet hırsızlığı problemini ihmal eden organizatörleri suçladığı aşağıdaki içeriği yayınlamasıyla sonuçta iyi bir şey ortaya çıktı.

 

Lütfen bisikletlerinizi Burning Man’da bırakmayın.

Harvey ve Irma kasırgalarının Houston ve Karayipler civarındaki alanlarda binlerce aracın yüzlercesini kullanılamaz hale getirerek, toplu taşımayı tahrip ederek bu alanları vurması ve zarar vermesinin ardından, festival ve kasırga arasında kurulmayı bekleyen bir bağlantı vardı. Burning Man organizatörleri, bisikletlerin alınması için ricada bulunarak sosyal medyada bir çağrı başlattı ve çok az kâr amacı gütmeyen kuruluş çağrıya cevap verdi.

Burning Man tedarikçisi ve Disaster Hack isimli hayır kuruluşunun kurucusu Matthew Rockwell, tozların altındaki bisiklet yığınlarını eleyip ayıklayarak 500 tane kullanılabilecek bisikleti -tabi ki ücretsiz olarak- Houston’a gönderdi. Burning Man festival alanından dört saat uzaklıkta yaşayan Meg Kiihne, Irma kasırgasının direkt etkilerini arkadaşlarının evlerinde ve Facebook hesabında paylaşılan içeriklerden gördü. Eskiden bisiklet dükkanı sahibi olan Kiihne, fırsatı gördü ve bisikletlerin doğal felaket sonrası kurtarma çabalarında hayati olabileceğini biliyordu. Go Fund Me (kişilerin farklı bağış kampanyaları başlatabildiği bir platform) üzerinden hızlı bir toparlama yaptı, bir kamyon tuttu ve 110 tane bisikleti tamir ederek kurtardı. Kiihne bisikletleri almaya giden ekibin “Tüm sahte kürkleri, ışıkları, cızırtılı oyuncakları, sepetleri ve koltukları kaplayan kil yığınlarını ayırdığımız yoğun bir temizlik sürecinden geçtik” söylediğini aktardı. Ancak tüm bu festival ihtişamının altında, yeni sahiplerinin kullanması için birçok kullanılmamış bisiklet vardı.

Rockwell de Kiihne de hasarları onarmak veya yalnızca yemek almak için para kazanmak gerektiğini biliyordu, insanların işyerlerine daha kolay ulaşması gerekiyor ve bu noktada bisikletler devreye giriyordu.

İki tanel kar amacı gütmeyen yerel kuruluş olan Reno Bicycle Project ve Kiwanis Club’ın yerel bir şubesi başka bir yaklaşım seçti ve yaklaşık 1000 tane sahipsiz bırakılan bisikleti “sahiplendi”. Bisikletleri bir yerlere göndermek yerine, onları tamir edip 2018 Burner’larına satacaklar. Bu satışlardan elde edilecek gelir, bisikletleri tamir etme maliyetlerini ciddi bir oranda düşürecek, aynı zamanda kar amacı gütmeyen ve hala bölgelerindeki çocuklara ve yetişkinlere çok düşük bir ücretle veya ücretsiz bisiklet sağlayan bu kuruluşların, işlerin düşük olduğu kış aylarında ayakta kalmasına yardımcı olacak. Bisikletleri gelecek yıl festival ziyaretçilerine satmanın bir başka nedeni ise bisikletlerin mekanizmalarının genelde her zaman orada bulunan çöl tozları tarafından zarar görmesi, bu da bisikletleri şehirde işe gidip gelmek için kullanışsız hale getirirken 3-4 gün tekrar çölde sürmek için mükemmel bir hale getiriyor.

Burning Man çalışanlarının “Bisiklet Kıyameti” olarak adlandırdığı Burning Man’in en iyi haberi, 48 saat içinde sosyal medyadan yapılan çağrıyla tüm bisikletlerin alınması ve yeniden kullanılması oldu. Ancak tabii ki bisikletler ilk etapta bir yığınla son bulmasaydı çok daha iyi olurdu. Sürdürülebilirlik ve yeniden kullanılabilirlik günümüzde sıcak konular. Bu yüzden belki de gelecekte bir şeyleri yenisiyle değiştirmektense onarmaya odaklanmamız gerekiyor.

25 Eylül 2017’de welovecycling‘de yayınlanan makale Ceylan Özünel tarafından Sivil Sayfalar için çevrilmiştir.