Kadınlar Barış İçin Lübnan’da Pedal Çevirecek!

2004 yılından bu yana yaklaşık 40 ülkeden 500 kadının katılımıyla “Kadınları İzle-Kadınlar Barış İçin Pedal Çeviriyor” projesi gerçekleştiriliyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Follow the Women/ Kadınları İzle” bisiklet turu, 30 Eylül– 08 Ekim tarihlerinde Lübnan’da hayata geçecek. Beyrut Balamad Üniversitesi’nden başlayacak bisiklet turunda kadınlar, Lübnan’ın önemli şehirlerinden Trablus, Beyrut, Jounieh, Jezzine, Ansar, Sur, Biblos, Sayda ve […]

2004 yılından bu yana yaklaşık 40 ülkeden 500 kadının katılımıyla “Kadınları İzle-Kadınlar Barış İçin Pedal Çeviriyor” projesi gerçekleştiriliyor. Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “Follow the Women/ Kadınları İzle” bisiklet turu, 30 Eylül– 08 Ekim tarihlerinde Lübnan’da hayata geçecek.

Beyrut Balamad Üniversitesi’nden başlayacak bisiklet turunda kadınlar, Lübnan’ın önemli şehirlerinden Trablus, Beyrut, Jounieh, Jezzine, Ansar, Sur, Biblos, Sayda ve Bekaa  Vadisi’ne gidecekler. Buralarda bulunan Suriyeli ve Filistinli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret edecek ve yerel sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelecekler. Günde 40 kilometre yol kat edilecek turda, toplam 240 kilometre bisiklet sürülecek.

Projeye katılan dünya kadınlarının hedefi, dünya basının desteğiyle birlikte bu bölgede yaşayan kadınların günlük hayatlarını serbestçe tartışabilmeleri için bir platform yaratabilmek. Orta Doğu’daki mevcut istikrarsızlık durumunun özellikle kadınlar ve çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekebilmek ve insanların güvenli bir şekilde gezmesinin önünü açmak. Savaş bölgesi olarak algılanan Orta Doğu’da barış sürecinde kadınların aktif şekilde rol almasını teşvik etmek.

Ortadoğu’da süren şiddete karşı barışçıl çözüm için Follow The Women projesine destek veren ülkeler; Afganistan, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Avusturya, Bask Ülkesi, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Cezayir, Danimarka, Estonya, Fas, Filistin, Fransa, Güney Afrika, Kanada, Katalunya, Kolombiya, Kıbrıs, Hollanda, İran, Irak, Italya, İrlanda, İsveç, Japonya, Kenya, Lübnan, Mısır, Nijerya, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Suriye, Ürdün, Tacikistan, Tunus, Türkiye’dir.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Etkinliğe katılmak için tıklayın.