Sınır Tanımayan Doktorlar Dünya İnsani Yardım Günü’nde Kadıköy’de Nijerya’yı Haritalıyor !

  Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT)  ve ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün (TAK) desteğiyle, İstanbul’daki 3. Missing Maps Mapathon haritalama etkinliği için Kadıköy’e geliyor. 50 kişilik kontenjanı olan Mapathon kayıtları, MSF’nin etkinliğe özel oluşturduğu Eventbrite sayfasından yapılıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar’ın web sitesinden yapılan duyurunun ve etkinliğin ayrıntıları şöyle: […]

 

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT)  ve ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün (TAK) desteğiyle, İstanbul’daki 3. Missing Maps Mapathon haritalama etkinliği için Kadıköy’e geliyor. 50 kişilik kontenjanı olan Mapathon kayıtları, MSF’nin etkinliğe özel oluşturduğu Eventbrite sayfasından yapılıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın web sitesinden yapılan duyurunun ve etkinliğin ayrıntıları şöyle:

İnsani yardım alanında çalışmaya ilgi duyuyor musunuz? Dünya İnsani Yardım Günü’nde tıbbi ve insani yardım kuruluşlarına destek olmak ister misiniz? Saha ekiplerimize destek olmak için 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü’nde bizimle birlikte haritalama yapın!

Missing Maps Projesi’nin ortak kuruluşları Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) olarak sizleri 19 Ağustos Cumartesi günü 14:00 – 17:00 saatleri arasında Tasarım Atölyesi Kadıköy’de düzenleyeceğimiz insani yardım haritalama etkinliğine davet ediyoruz.

HOT ve Tasarım Atölyesi Kadıköy’ün desteğiyle, İstanbul’daki 3. Missing Maps Mapathon etkinliği için bu defa Kadıköy’e geliyoruz.

Deneyimli haritacılar ve insani yardım gönüllülerinin MSF dostları ve İstanbul’daki destekçilerimizle bir araya geleceği Dünya İnsani Yardım Günü’nde; saha projelerimizde çalışan meslektaşlarımızın deneyimlerini birinci ağızdan dinleme ve tıbbi insani yardım çalışmalarına katkı sunma şansı bulacaksınız.

OSM Task Manager kullanarak, dünyanın haritalanmamış ücra yerleşim yerlerini uzaktan haritalayacak, böylece bu bölgelerdeki insani yardım kuruluşlarının çalışmalarına katkıda bulunacaksınız.

19 Ağustos’ta bize katılarak, insani yardım kuruluşlarının acil insani yardım ihtiyacı içindeki topluluklar için yürüttüğü projelere katkı sunacaksınız. Bu haritalama çalışmasına sunacağınız katkılar sayesinde tıbbi ve insani yardımen çok ihtiyaç duyulan bölgelere çok daha kolay ve hızlı bir şekilde ulaştırılacak!

Sahadaki tıbbi insani yardım çalışmalarımıza katkı sağlayacak yararlı, öğretici ve işbirliğine dayalı bu etkinliğin parçası olmak için, Eventbrite’taki etkinlik sayfamızdan kaydınızı yaptırmayı unutmayın!

Katılımcı sayısı 50 kişi ile sınırlıdır.

Önemli Hatırlatmalar

  • Kullanılacak olan online platformun İngilizce olması nedeniyle etkinlik dili İngilizce olacaktır. Etkinliğe katılmak için temel düzeyde İngilizce bilgisi gerekmektedir.
  • Mapathon’a katılmak için yanınızda (tercihen tamamen şarj edilmiş) bir dizüstü bilgisayarınızı getirmeniz gerekiyor  Ayrıca haritalamayı kolaylaştırması açısından yanınızda fare getirmenizi tavsiye ederiz.
  • Etkinliğimize katılmak için haritalama konusunda deneyimli olmak gerekmiyor. Çok kısa bir eğitimle herkes OSM üzerinden basit haritalama çalışmaları yapabilir. Mapathon etkinliğimizin başında birinci gruba temel bir haritalama eğitimi verilecektir. Bu grubun üzerinde çalışacağı proje, ileri seviye haritalama becerisi gerektirmeyecektir. Bu nedenle bu Mapathon’a hem yeni başlayan hem de ileri seviye haritacılar katılabilir.

Etkinlik Programı

14:00 Kayıt ve kurulum

14:30 Giriş konuşmaları

15:00 Yeni başlayanlar için Missing Maps ve ID Editor bilgilendirmesi *

15:30 Haritalama

17:00 Gün Sonu Değerlendirmesi

* Not: Eğer ID Editor kullanma konusunda deneyimliyseniz, ilk defa katılan kişilere verilen bilgilendirme sırasında deneyimli katılımcılarla birlikte haritalamaya başlayabilirsiniz.

– Eventbrite kayıt sayfası için bu bağlantıyı, Facebook etkinlik sayfası için bu bağlantıyı, Sık Sorulan Sorular bölümü için de bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

– MSF’nin İstanbul’da düzenlediği diğer iki haritalama etkinliği hakkında bilgi almak için bu bağlantıyı ve bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

www.sinirtanimayandoktorlar.org – www.msf.org

Facebook: www.facebook.com/MSFTurkiye

Twitter: www.twitter.com/MSF_Turkiye

Instagram: www.instagram.com/msf_turkiye

YouTube: MSF Turkiye

Yaşam Sınırlardan Önce Gelir

 Merkezi Cenevre’de bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), silahlı çatışma, salgın hastalık ve doğal afet durumlarından etkilenen veya sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara acil yardım hizmeti veren uluslararası bir bağımsız tıbbi insani yardım kuruluşudur. MSF; dil, din, ırk, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin yalnızca ihtiyaca dayalı olarak sağlık hizmeti sunar. Bağımsızlık ve tarafsızlık ilkeleri doğrultusunda çalışmalarını sürdüren MSF, tıp etiği ve uluslararası insancıl hukuk ilkelerine sıkı sıkıya bağlıdır.