İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nden Davet: Köpeğinle gel!

Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri Sergisi 16 Eylül’e kadar görülebilecek. Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını Catherine Pinguet’nin üstlendiği Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri Sergisi, sokak köpeklerinin, dini, siyasi ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine odaklanıyor. İstanbul köpeklerinin en az insanlar kadar şehir hayatının toplumsal serüvenine katıldıklarını ifade eden Ekrem Işın, tarih boyunca şehri ziyaret eden […]

Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri Sergisi 16 Eylül’e kadar görülebilecek.

Küratörlüğünü Ekrem Işın’ın, danışmanlığını Catherine Pinguet’nin üstlendiği Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri Sergisi, sokak köpeklerinin, dini, siyasi ve sosyolojik dönüşümlerle değişen serüvenine odaklanıyor. İstanbul köpeklerinin en az insanlar kadar şehir hayatının toplumsal serüvenine katıldıklarını ifade eden Ekrem Işın, tarih boyunca şehri ziyaret eden batılı gözlemcilerin, hayvanları bile toplumsallaştıran bu kültürün inceliklerine merakla yaklaştığını vurguluyor.

‘NİÇİN HAYVANLARA BAKMALI?’

Serginin danışmanı Catherine Pinguet, hayvan meselesini ciddiye alanlara yöneltilen “Bir hayvan için neden bu kadar lakırdı?” sorusunun, İstanbul sokak köpeklerinin dostu ve koruyucusu olanların çok iyi bildiği sıradan bir yaklaşım olduğunun altını çiziyor. Pinguet, John Berger’in Why Look at Animals? (Niçin Hayvanlara Bakmalı?) başlıklı derleme kitabının insanlara durmak ve bakmak konusunda bir çağrı niteliği taşıdığını belirtiyor ve soruyu şöyle cevaplandırıyor: ‟Çünkü onların özgürlüğü benim özgürlüğümün teminatıdır.”

16 Eylül 2017 tarihine kadar açık kalacak sergi, Beyoğlu Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde, Pazar günleri hariç her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.

 Kaynak: Gazete Duvar