Sakat LGBTİ Günleri

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Sakat LGBTİ Çalışma Grubu Sakat LGBTİ Günleri’ni düzenliyor. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Sakat LGBTİ Çalışma Grubu 2013 yılından bu yana sakat hareketi ile LGBTİ hareketini yan yana getirerek bir diyalog oluşturmayı, “sakat-engelli-özürlü-yeti yitimi” gibi kavramları tartışmayı, diğer taraftan “sakatlık” […]

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Sakat LGBTİ Çalışma Grubu Sakat LGBTİ Günleri’ni düzenliyor.

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) Sakat LGBTİ Çalışma Grubu 2013 yılından bu yana sakat hareketi ile LGBTİ hareketini yan yana getirerek bir diyalog oluşturmayı, “sakat-engelli-özürlü-yeti yitimi” gibi kavramları tartışmayı, diğer taraftan “sakatlık” kavramının çağımızın algısal ve çevresel değişkenleri dikkate alınarak; yeniden tasarımı ve inşa edilmesi sürecinde; “zorunlu sağlam bedenlilik” bakış açısını ve sakat bedene yüklenen değer yargılarını değiştirmeyi, sakat LGBTİ’lerin iş, toplumsal hayat ve birçok alanda karşılaştıkları baskı ve ayrımcılıkları en aza indirmek için söz üretmeyi, Sakat LGBTİ’leri bir çatıda buluşturmayı amaçlıyor.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtlığı Gün ile Sakatlık Haftasını birleştirdikleri bu haftada düzenlemiş oldukları bir dizi erişilebilir etkinlik ile varoluş mücadelelerini yaşam alanlarını, özgürlükleri savunacaklarını dile getiren grup; dayanışacağız, dostluğumuzu pekiştireceğiz ve sizlerle daha çok güçleneceğiz diyor.

*Tüm etkinlikleri sakat erişimine uygundur. Film gösterimlerinde Türkçe dublaj, Türkçe altyazı, işaret dili ve sesli betimleme yer almaktadır. Giriş ücretsizdir.
İletişim için: sakatlgbti@spod.org.tr

Etkinlik Programı

17 Mayıs

-13:30 – SİNEBU
Bugün Eve Yalnız Dönmek İstemiyorum (Film Gösterimi)
-15:30 – Derslik
Getem İle LGBTİ+ Kitapları Seslendiriyoruz

19 Mayıs

-15:00 – Hrant Dink Vakfı
Sakat LGBTİ Paneli
Konuşmacılar:
“Normalliğin İcadı ve Sağlamlığın İcrası” Sibel Yardımcı
“Sakat ve LGBTİ Birey Olmak” Burak Gümüş
Moderatör: Hilal Başak Demirbaş
İşaret Dili Çevirisi: Kaan Göncü
-18:00 – Hrant Dink Vakfı
Tomboy (Film Gösterimi)

20 Mayıs

-13:00- Maçka Parkı
Sakat LGBTİ Pikniği
* İşaret Dili Atölyesi
Atölye Yürütücüsü: Mustafa Demirkıran & Atilla Kocabalcıoğlu & Müge Ağat
* Cinsel Sağlık Atölyesi
Atölye Yürütücüsü: Atilla Kocabalcıoğlu & Can Eren

Etkinlik Destekçileri:
Boğaziçi Üniversitesi
Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM)
Hollanda Başkonsolosluğu
Sesli Betimleme Derneği

Kaynak