Kaos GL: Barbaros Şansal’a linç girişimi nefret suçudur!

03 Ocak 2017
Kaos GL’den Barbaros Şansal’ın hedef gösterilmesi, gözaltına alınması ve linç girişimine uğramasına ilişkin açıklama: İfade özgürlüğü anayasal hak; linç ise nefret suçudur! Ünlü modacı Barbaros Şansal, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edildi. Türkiye’ye gönderilen Şansal, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda linç girişimine maruz kaldı. Şansal, polisler eşliğinde uçaktan indirilirken apronda toplanan bir […]

Kaos GL’den Barbaros Şansal’ın hedef gösterilmesi, gözaltına alınması ve linç girişimine uğramasına ilişkin açıklama: İfade özgürlüğü anayasal hak; linç ise nefret suçudur!

Ünlü modacı Barbaros Şansal, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edildi. Türkiye’ye gönderilen Şansal, İstanbul Atatürk Havalimanı’nda linç girişimine maruz kaldı.

Şansal, polisler eşliğinde uçaktan indirilirken apronda toplanan bir grup erkeğin sözlü tacizine maruz kaldı. Şansal’a cinsiyetçi küfürler eden saldırganlar, Şansal uçaktan uzaklaştığı sıralarda, Şansal’ı ortalarına alarak dövdü.

Polis, Şansal’ı gözaltına aldı. Avukat Efkan Bolaç sosyal medya hesabından Barbaros Şansal’ın Emniyet’teki ifadesinin alındığını ve bugün savcılığa çıkarılacağını yazdı.

Şansal, sosyal medyada paylaştığı videoda “Bu kadar gazeteci tutukluyken, bu kadar çocuk taciz ve tecavüze uğrarken bu kadar yolsuzluk, rüşvet almış başını giderken, bağnazlar tebliğcilerle birlikte sokaklarda pislik dağıtırken siz hala yeni yılı mı kutluyorsunuz? Bokunda boğul Türkiye” demişti.

Şansal daha önce de 2012 yılında “Yazdıklarının ve yaptıklarının bedelini ödeyeceksin” diye tehdit almış ve Taksim Ayaspaşa’da saldırıya uğramıştı.

Kaos GL: Kaygıyla takip ediyoruz

Şansal’a linç girişiminin ardından basın açıklaması yayınlayan Kaos GL Derneği şunları kaydetti:

“Modacı Barbaros Şansal’ın önce Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilmesi ardından Atatürk Havalimanı’nda linç girişimine uğraması ve gözaltına alınmasını kaygıyla takip ediyoruz. Görüşlerini sosyal medyada paylaşan bir kişinin önce medya eliyle hedef gösterilmesi, devamında kolluk kuvvetleri gözetiminde saldırıya uğraması bizim nefret saldırılarından çok iyi bildiğimiz bir matematik!

“Aralık ayının son günlerinde de Balıkesir’den LGBTİ aktivisti arkadaşımız Uğur Büber, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandı. Büber’in de savunmasında dediği gibi, ‘İnsan hakları aktivistlerinin görevi devlete bazı şeylerin yanlış gittiğini, düzeltilmesi ya da değiştirilmesi gereken şeyleri söylemek, bunun için çalışma yapmak ve kanun yapıcılara bunun ne derece elzem olduğunu hatırlatmaktır’.

Şansal’ın yaşam hakkına saldırıldı!

“Barbaros Şansal’ın; mevcut Türkiye Cumhuriyeti anayasasının güvence altına aldığı ifade özgürlüğü başta olmak üzere bir dizi hak ve özgürlüğü ihlal edildi, yaşam hakkı tehlikeye atıldı. Adım adım örgütlenen linç girişimine dair zihinlerde birçok soru var ancak bunlardan altısının yetkililer tarafından ivedilikle yanıtlanması gerekiyor:

*Barbaros Şansal’ın sosyal medyada paylaştığı videoda suç unsuru taşıyan ifadeler nelerdir? Hangi ifadeleri, niçin, hangi yasayı ihlal ediyor?

*Şansal Kuzey Kıbrıs’tan hangi gerekçeyle sınır dışı edildi?

*Şansal’ı hedef gösteren, hakkında “Türkiye’ye hakaret yağdıran alçak” gibi ifadeler kullanan başta Sabah gazetesi olmak üzere çeşitli medya organları hakkında herhangi bir işlem yapıldı mı?

*Sosyal medyada Şansal’ın cinsel yönelimi üzerinden homofobik hakaret ve tehditlere maruz kaldığı ortada. Nefret suçuna davetiye çıkaran bu hakaret ve tehditlere ilişkin herhangi bir soruşturma başlatıldı mı?

*Havalimanı güvenliği gereği uçak inerken görevli yer personeli haricinde kimsenin olmaması gereken aprona saldırganlar nasıl girdi? O saldırganların orada işi nedir?

*Saldırganların çoğunun görevli yer personeli olduğu iddia ediliyor. Öyle ise personel hakkında herhangi bir işlem başlatıldı mı?

İfade özgürlüğü anayasal hak; linç ise nefret suçudur!

“Fikirlerini açıklamanın karşılığı gazetelerde hedef gösterilmek, sınırdışı edilmek, gözaltına alınmak ve linç girişimine uğramak olamaz! Barbaros Şansal’a linç girişimi, gerek örgütlenme biçiminin gerek saldırganların söylemlerinin gösterdiği üzere nefret suçudur. İfade özgürlüğüne dönük her türlü saldırının karşısındayız. Sosyal medyada fikirlerini paylaştığı için Uğur Büber’in tutuklanmasını; Barbaros Şansal’ın ise linç girişimine maruz kalması ve gözaltına alınmasını kınıyoruz.

“Uğur Büber ve Barbaros Şansal’ın serbest bırakılmasını; Şansal’ı hedef gösterenler, saldıranlar ve buna göz yumanlar hakkında derhal soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz.”

 

Kaynak: KAOS GL