Vizesiz Avrupa için hâlâ atılması gereken adımlar var

05 Mayıs 2016
İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, vize serbestisi için hâlâ karşılanması gereken 5 kriter kaldığına dikkat çekti. Eksik kriterler arasında yolsuzlukla mücadele, Avrupa polisi (Europol) ile operasyonel işbirliği, üye devletlerle adli işbirliği ve terör tanımının AB ile uyumlaştırılması bulunuyor. Avrupa Komisyonu’nun bugün vize serbestliğine ilişkin yayımladığı 3’üncü ve son raporu değerlendiren Zeytinoğlu, vize serbestliğinin […]

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, vize serbestisi için hâlâ karşılanması gereken 5 kriter kaldığına dikkat çekti. Eksik kriterler arasında yolsuzlukla mücadele, Avrupa polisi (Europol) ile operasyonel işbirliği, üye devletlerle adli işbirliği ve terör tanımının AB ile uyumlaştırılması bulunuyor.

Avrupa Komisyonu’nun bugün vize serbestliğine ilişkin yayımladığı 3’üncü ve son raporu değerlendiren Zeytinoğlu, vize serbestliğinin Türkiye-AB ilişkileri açısından kritik önemine dikkat çekti. Vizelerin kaldırılmasının bir psikolojik bariyeri yıkacağını vurgulayan Zeytinoğlu, “Schengen vizesinin kaldırılması kararı, Türk vatandaşlarına verilecek son derece olumlu bir mesaj olacaktır. Türkiye için de, bu zor şartlar altında bir moral takviyesi sağlayacak, AB ile ilişkilerde yeni bir başarı hikâyesi olarak kabul edilecektir” dedi.

Türkiye’nin halen daha hızlı bir şekilde karşılaması gereken 5 kriter bulunduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “Karşılanması beklenen bu 5 kriterin ilkini; Türkiye-AB Vize Serbestliği Yol Haritasında öngörüldüğü üzere, yolsuzlukla mücadele alanında GRECO tavsiyeleri ile uyumlu ileri adımlar atılması oluşturuyor” dedi ve şöyle devam etti:

“İkinci olarak, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun AB standartlarına uygun hale getirilmesi gerektiği değerlendiriliyor. Üçüncü olarak, Europol ile bir operasyonel işbirliği anlaşmasının da uygulamaya koyulması gerekecek. Bu kriterin karşılanmasının da Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun AB mevzuatıyla uyumlu hale getirilmesiyle doğrudan bağlantılı olduğunu hatırlamakta fayda var. Ek olarak cezai meselelerde AB Üye Devletlerle etkin adli işbirliğinin sağlanması da önümüzdeki kısa süreden karşılanması gereken bir diğer kriter. Son olarak ise Terörle Mücadele Kanununda değişiklikler yapılması, özellikle de Türkiye’de ilgili mevzuatta belirtilen ‘terör tanımı’nın AB’deki muadilleri ile uyumlu hale getirilmesi bekleniyor. Dolayısıyla, bugün yayımlanan raporda kriterleri tümüyle karşıladığımız belirtilmiyor. Bunun için az da olsa ek süreye ihtiyaç var.”

Türkiye – AB Geri Kabul Anlaşması Haziranda uygulanacak

İKV Başkanı son olarak Haziran ayı itibarıyla uygulanması öngörülen Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’na dikkat çekti: “21 Mart itibarıyla Yunanistan ile geri kabul mekanizması aktive edilmişti. Ancak Geri Kabul Ortak Komitesi’nin, 3 yıllık geçiş süresinin dolmasını beklemeden Haziran 2016 itibarıyla geri kabul mekanizmasının işletilmesi yönündeki kararın TBMM tarafından onaylanmasının ardından, bu süreç AB ülkeleri ile de uygulamaya geçecek. Bu açıdan Türkiye’nin üzerindeki yükün artacağını tahmin etmek zor olmaz. Türkiye’nin AB ülkeleri tarafından iade edilecek üçüncü ülke vatandaşlarının kabulü ve kendi ülkelerine iadeleri için kapasitesini güçlendirmesi gerekli.”

‘Vizelerin kaldırılması, AB ilişkileri için turnusol kâğıdı görevi görecek’

Vizelerin kaldırılmasına yönelik kararın Türkiye ve AB ilişkilerinin sağlığı açısından da önemli olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, iki taraf arasında güvene ve işbirliğine dayalı yeni bir sürecin başlaması için vize serbestliğinin bir “turnusol kağıdı” görevi göreceğinin altını çizdi ve ekledi:

“Türk vatandaşları için Schengen vizesi zorunluğunun kaldırılması, AB ile varılan mülteci anlaşmasının önemli bir parçasını oluşturuyor. Yani Türkiye’nin mülteci krizinin aşılmasında AB’ye yardım ve desteğini karşılayacak şekilde vizelerin kaldırılması, AB tarafının samimi ve güvenilir bir ortak olduğunu gösterecektir. Türkiye ve AB arasında bu işbirliğinin sağlıklı bir şekilde devamı büyük ölçüde vize serbestliğinin sağlanmasına bağlı.”

 

DHA