Mülteci Dostu Araştırma Haritası

28 Nisan 2016
Avrupa Birliği, mülteci statüsündeki araştırmacıların Avrupa’ya daha etkin entegrasyonunu sağlamayı amaçlayan “Mülteciler için Bilim (Science4Refugees)” girişimini tasarladı ve yürürlüğe koydu. Avrupa’da “Mülteci Dostu Kurumlar (refugee-welcoming organisations)” olarak nitelendirilen ve üniversite ve araştırma merkezlerinde açılan iş ilanlarına mültecilerin başvurabilmelerini sağlayan çevrimiçi bir sistem olarak tanımlanabilecek girişim, mülteci araştırmacılara iş, yarı- zamanlı araştırmacı pozisyonları ve stajyerlik imkanları […]

Avrupa Birliği, mülteci statüsündeki araştırmacıların Avrupa’ya daha etkin entegrasyonunu sağlamayı amaçlayan “Mülteciler için Bilim (Science4Refugees)” girişimini tasarladı ve yürürlüğe koydu.

Avrupa’da “Mülteci Dostu Kurumlar (refugee-welcoming organisations)” olarak nitelendirilen ve üniversite ve araştırma merkezlerinde açılan iş ilanlarına mültecilerin başvurabilmelerini sağlayan çevrimiçi bir sistem olarak tanımlanabilecek girişim, mülteci araştırmacılara iş, yarı- zamanlı araştırmacı pozisyonları ve stajyerlik imkanları da sunuyor. Science4Refugees sistemi bu link üzerinden hizmet veriyor.

Avrupa’da bu somut girişimin yanında, mülteci araştırmacı ve üniversite öğrencileriyle ilgili tüm bağımsız girişimleri bir araya getirmek adına, Avrupa Üniversiteler Birliği (European University Association-EUA) tarafından mülteci öğrenciler, akademisyenler ve üniversite çalışanlarını destekleyecek girişimler yürüten kurumlara yönelik bir anket çalışması yürütülüyor.

Hemen hemen her Avrupa ülkesinde çeşitli üniversiteler, Avrupa’daki mülteci üniversite öğrencilerine ve akademisyenlere barınak, yerel otoritelerle iletişimde danışmanlık, kültürel ve sportif faaliyetlere katılım ve çeşitli düzeylerde destekler sağlıyor.

Bu destekleri bir araya getirerek tek bir adreste toplamak ve mültecilerin hizmetine sunmak amacıyla bu linkteki anket hazırlandı. “Mülteci Dostu” harita bu anket sonuçlarının değerlendirilmesiyle ortaya kondu. Yeni verilerle sürekli güncelleniyor.

Haritaya ulaşmak için tıklayınız

 

 

Kaynak: ab-ilan.com