ABD Doları’nda ilk siyah kadın ve kadın STK liderleri

22 Nisan 2016
ABD’li kadınların oy hakkı kazanmasının 100. yıl dönümü olan 2020’ye kadar,  dolarların üzerine kadın hakları ve sivil haklar savunucusu kadınların fotoğrafları basılacak. ABD Doları’nın üzerinde ilk kez bir siyah kadının portresi de olacak; kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman’ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak. Kararı ABD Hazine Sekreteri Jacob J. Lew açıkladı. […]

ABD’li kadınların oy hakkı kazanmasının 100. yıl dönümü olan 2020’ye kadar,  dolarların üzerine kadın hakları ve sivil haklar savunucusu kadınların fotoğrafları basılacak. ABD Doları’nın üzerinde ilk kez bir siyah kadının portresi de olacak; kölelik karşıtı insan hakları savunucusu Harriet Tubman’ın portresi, 20 dolarlık banknotların üzerinde yer alacak.

Kararı ABD Hazine Sekreteri Jacob J. Lew açıkladı. Lew, 5, 10 ve 20 dolarlık banknotlara kadın hakları ve sivil haklar savunucusu kadınların fotoğraflarının basılacağını söyledi.

20 dolarlık banknotların üzerinde fotoğrafı yer alacak olan Tubman, 1820’de bir köle olarak dünyaya gelmiş, özgürlüğünü kazanıp en az 70 siyah köleyi de kurtarmıştı. Tubman’ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan Andrew Jackson’ın yerini alacak.

Hazine Bakanlığı’nın ilk planı, ABD finans sisteminin mimarlarından Alexander Hamilton’ın portresini 10 dolarlık banknotlardan çıkarmaktı. Ancak gelen tepkiler üzerine 20 dolarlık banknottaki eski başkan Jackson’un portresinin yerinin değiştirilmesi kararı alındı.

ABD’deki kadın hakları hareketinin önemli isimleri Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan B Anthony, Elizabeth Cady Stanton ve Alice Paul ise 10 dolarlık banknotların arka yüzüne konulacak.

ABD iç savaşında Tubman

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri James Cook, Harriet Tubman’ın ABD iç savaşı döneminde 70’e yakın köleyi güney eyaletlerinden kuzeye trenlerle kaçırdığını söylüyor ve “Ancak Tubman’ın iç savaştaki rolü kölelerin kurtarılmasıyla sınırlı değildi” diyor. Düşman hattının arkasına sızan keşif ekiplerine katılan Tubman, konfederasyon güçlerinin mevzilerini kuzeyli birliklere aktarıyordu.

Tubman’ın savaşta en önemli rollerden birisi üstlenen kadınlardan olduğu düşünülüyor.

İlk kadın portresi Martha Washington’dı

Bir ABD doları üzerinde yer alan ilk kadın portresi ise ülkenin ilk başkanı George Washington’ın eşi Martha Washington’dı. First Lady Washington’ın portresi 1891 ve 1896 yılları arasında 1 dolarlık banknotun üzerindeydi.

Kadınlar ‘arka yüz’e itiraz etti

Bu arada, aralarında Ellen DeGeneres, Geena Davis, Arianna Huffington, Gloria Steinem gibi isimlerin bulunduğu 37 kadın, Hazine Sekreteri Lew’e açık bir mektup yazarak, kadınların portrelerinin 10 dolarlık banknotların arka yüzünde yer alacak olmasına tepki gösterdi.

Mektupta, 10 dolarlık banknotların tasarımında kadınların resimlerinin banknotun arka tarafında yer alacak olmasına dikkat çekilirken “Kız çocuklarımızın devam eden ikincil pozisyonları için daha iyi bir metafor olabilir miydi?” denildi.

Kaynak: BBC Türkçe, Bianet