LGBTQI BM çalışanları için interaktif harita

21 Nisan 2016
Birleşmiş Milletler’in lezbiyen, gey, biseksüel, cinsiyet değiştiren, eşcinsel olan çalışanlarının, çalıştıkları ülkelerdeki yerel durumu ve kültürü anlayabilmek adına alışveriş yapabilecekleri ve bilgi bulabilecekleri kurum ve yapıları bulmaları çok yakında kolaylaşabilir. BM GLOBE, LGBTQI savunuculuğu noktasında Fordham Hukuk Okulu Leitner Uluslararası Hukuk ve Adalet Merkezi’yle birlikte eski ve mevcut BM çalışanlarının dünya çapında mobilizasyonu, güvenliği ve […]

Birleşmiş Milletler’in lezbiyen, gey, biseksüel, cinsiyet değiştiren, eşcinsel olan çalışanlarının, çalıştıkları ülkelerdeki yerel durumu ve kültürü anlayabilmek adına alışveriş yapabilecekleri ve bilgi bulabilecekleri kurum ve yapıları bulmaları çok yakında kolaylaşabilir.

BM GLOBE, LGBTQI savunuculuğu noktasında Fordham Hukuk Okulu Leitner Uluslararası Hukuk ve Adalet Merkezi’yle birlikte eski ve mevcut BM çalışanlarının dünya çapında mobilizasyonu, güvenliği ve korumaları için daha güçlü politikaların yapılması yolunda ortak çalışmalar yürütüyor.

Paydaşlar arasın karar bir grup LGBTQI çalışanları için bu konularda değişiklikler yapılması için çoktan çalışmalara başlamış; önümüzdeki mayıs ayında İstanbul’da düzenlenecek olan Dünya İnsani Yardım Zirvesi’nde bu konunun tartışılması için hazırlıklar başlatılmış görünüyor.

Bu konuda atılması gereken ilk adım ise LGBTQI BM çalışanları için çalışma ortamının kültürü, kariyer gelişimi, aile ve bireysel ilişkiler, yerel kültür ve politik durumların bilgisine erişebilecekleri bir platformun yaratılması ve bu gerçek zamanlı interaktif platformun tüm dünya nüfusunu yansıtan bir temelde eş zamanlı cevap verebilen bir altyapıyla kurulması.

Şu anda platform prototip aşamasında ve  mevcut BM çalışanları ve üyeleri tarafından kullanılıyor.

Projenin faydalarından bir diğeri de LGBTQI çalışanlar için dijital veya fiziksel spesifik bir homofobik ve transfobik ayrımcılığın ofislerde ya da ülke özelinde  gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit edebilmesi.

 

Kaynak: İdema, Devex