Türkiye’nin 11’inci ‘Sakin Kent’ine HES tehdidi

11 Nisan 2016
İtalya’da geçen yıl yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu toplantısında Türkiye’nin 11’inci ‘Sakin Şehri’ seçilen Erzurum’un Uzundere ilçesi, şimdi HES tehdidi altında. Uzundere’den geçen Tortum Şelalesi’nden döküldükten sonra Çoruh nehrine karışan Tortum Çayı üzerine HES yapılma kararını eleştiren Uzundere Belediye Başkanı AK Partili Halis Özsoy, “Dünya sakin kentler birliği tarafından ‘sakin kent’ ilan edilen Uzundere’nin sakin […]

İtalya’da geçen yıl yapılan Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu toplantısında Türkiye’nin 11’inci ‘Sakin Şehri’ seçilen Erzurum’un Uzundere ilçesi, şimdi HES tehdidi altında.

Uzundere’den geçen Tortum Şelalesi’nden döküldükten sonra Çoruh nehrine karışan Tortum Çayı üzerine HES yapılma kararını eleştiren Uzundere Belediye Başkanı AK Partili Halis Özsoy, “Dünya sakin kentler birliği tarafından ‘sakin kent’ ilan edilen Uzundere’nin sakin kentliği kalmaz” dedi.

Erzurum- Artvin karayolunun 84’üncü kilometresinde, Tortum Çayı vadisinde deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikte kurulu bulunan ve 1987’de ilçe olan Uzundere, yıllardır hayal ettiği sakin şehir unvanını sevinçle karşıladı. Yaklaşık 3000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan 3 bin nüfuslu ilçe merkezinin 18 mahalleyle birlikte kış nüfusu 8 bin 500’ü buluyor.

Karadeniz’in sebze ve meyve ambarı

Karadeniz ikliminin hüküm sürmesi nedeniyle Erzurum’un sebze ve meyve ambarı olarak nitelendirilen Uzundere, turizmde de öncülük ediyor. Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Öşvank Manastırı, Yedi Göller’i bünyesinde bulunduran Doğu’nun incisi Uzundere bölgenin en olaysız ilçelerden biri. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 11’inci ‘Sakin Şehri’ seçilen Uzundere’nin bu sakinliğini, ilçenin içinden geçen Tortum Nehri’ne yapılması planlanan HES’in bozacağından endişe ediliyor.

Uzundere’nin gerçekten bir cennet ve huzurun adı olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Halis Özsoy, sürdürülebilir enerjiye taraf olduklarını ancak buraya yapılması düşünülen HES’e karşı olduklarını söyledi. Tortum Nehri’ne HES yapılmasının bir süre önce alınan ‘Sakin Kent’ unvanının yok olmasına neden olacağını belirten Başkan Özsoy şöyle konuştu:

Su sporlarının ve göçmen kuşlarının rotası

“Uzundere içerisinden nehir akan bir yerleşim alanı. HES 12 kilometre boyunca bu nehrin hem yatağını değiştirecek hem de suyun önemli bir kısmını alarak elektrik üretiminde kullanacak. Biz bununla ilgili tüm zeminlerde mücadelemizi sürdürdük. Hatta bu proje ile ilgili ÇED, ‘Gerekli değildir’ kararı verdi. Türk yargısı böyle bir kararın olmayacağını ispat etti ve Danıştay da bunu onayladı. Fakat şimdi çevresel etki değerlendirme süreci yeniden başladı. Biz buraya HES yapıldığı zaman turizm merkezi olan, Bakanlar Kurulu Kararı ile turizmi merkezi hiçe sayıldığı, kırsal turizmin önemli bir destinasyon olan Uzundere ilçesinin yok edileceğini ve tüm gelirini turizminden sağlayan insanların çok ciddi zararlar içerisine düşeceğini görüyoruz. Ayrıca Tortum Nehri ulusal parkur alanı. Çünkü burada yelkenli, kano, rafting gibi su sporları yapılmakta. Burası göçmen kuşların rotası. Ekolojik faciaya neden olacaktır. Halk olarak bu nehir üzerinde HES yapılmasına şiddetle karşıyız.”

‘HEM BİZİM HEM İLÇENİN GELECEĞİ KARARIR’

Başkan Halis Özsoy, Uzundere’ye HES yapıldığı takdirde neler olabileceğini ise söyle dile getirdi:

“Dünya sakin kentler birliği tarafından ‘sakin kent’ ilan edilen Uzundere’nin sakin kentliği kalmaz. İçerisinden nehir akan şehir unvanını kaybederiz. Göçmen kuşlar artık bu rotayı kullanamaz. Suya dayalı sporlar olmaz. Yörenin eko sistemi bozulduğu için organik tarımsal üretimden elde edeceğimiz gelir yok olacak. Daha doğrusu hem bizim hem de ilçenin geleceği kararır. Dünyanın en hızlı akan sularından biri olan ve adını Türk boylarından alan Tortum Nehrinde kimi zaman 672 metre küp su akıyor.”

DHA