300 kişilik dev kadroyla kansere karşı dans terapi

01 Nisan 2016
Onkoloji alanında çalışan Neolife Tıp Merkezi, ‘Kanserli Hastaya Nasıl Destek Olurum?’ başlıklı sosyal sorumluluk projesiyle, kanser konusunda farkındalık yaratmanın yanısıra hasta yakınlarına ve topluma çözümler sunmayı amaçlıyor. Proje kapsamında 9 Nisan Kanser Haftası / Sağlık Haftası’nda sürpriz bir performans gerçekleştirilecek. Kanserle Dans Derneği, Siemens ve Varinak Onkoloji desteğinde gerçekleştirilecek etkinlikte, İstinye Park AVM’de saat 15:00’te […]

Onkoloji alanında çalışan Neolife Tıp Merkezi, ‘Kanserli Hastaya Nasıl Destek Olurum?’ başlıklı sosyal sorumluluk projesiyle, kanser konusunda farkındalık yaratmanın yanısıra hasta yakınlarına ve topluma çözümler sunmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında 9 Nisan Kanser Haftası / Sağlık Haftası’nda sürpriz bir performans gerçekleştirilecek. Kanserle Dans Derneği, Siemens ve Varinak Onkoloji desteğinde gerçekleştirilecek etkinlikte, İstinye Park AVM’de saat 15:00’te aralarında dans terapisi almış kanser hastalarının da bulunduğu 300 kişi, dans edecek. Bu etkinlikle, ‘Sağlık için… Destek için… Hareket edin’ mesajı verilecek.

Koreografisi Tork Dance kurucusu dansçı Tan Temel tarafından hazırlanan ve dünyada çok sayıda örneği olan flashmob, o an alışveriş merkezinde bulunanlar için sürprizli bir deneyim olacak..

Projeye özel bir şarkı ve koreografi

Yaklaşık 10 dakika sürmesi planlanan flashmob için aylardır devam eden çalışmalar tamamlandı. Bu kapsamda kanserli hastalar, Neolife Tıp Merkezi Psiko Onkologu Elçin Biçer ve Fulya Kurter yönetiminde dans terapilerine katıldı. Projeye özel bir şarkı ve koreografi hazırlandı. Destekçi kurumların personeliyle yapılan provaların ardından 9 Nisan için heyecanlı bekleyiş başladı.

300 kişilik dev bir kadroyla gerçekleştirilecek projede temel amacın kanserle mücadele eden hastalara nasıl destek olunabileceği konusunda çözümler sunmak olduğunu vurgulayan Elçin Biçer; “Bu projemizle topluma kanserli hastanın duygu durumuna eşlik edilmesinin hastaya ciddi bir fayda sağladığını aktarmayı amaçlıyoruz. Hastanın yaşadığı tüm fiziksel tedavi süreçlerinde de yanında olmak kadar ruhsal yaşantısında da birlikte hareketin tedavinin en önemli parçalarından biri olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

Neolife Tıp Merkezi Başhekimi Nesrin Aslan da son üç yıldır devam eden tiyatro gösterilerinin ardından bu yıl da dans performansıyla sanatın iyileştirici gücünü vurgulamak istediklerini kaydetti. Siemens Healthcare Sağlık A.Ş. Genel Müdürü Şevket On ise “Çağın gerçeği kansere karşı farkındalık yaratarak hastalığın önemine bir kez daha dikkat çekmeyi hedefleyen bu proje de yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

BEDENE VE HAREKETE ‘FARKLI’ BİR BAKIŞ

Neolife Tıp Merkezi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilen dans terapilerde hareketin yaşamsal önemi vurgulanıyor, sanatla bütünleşen hareketin zihin ve bedene sağladığı iyiliklerle farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Dans Terapisine katılmak için illa ki bir hastalıkla mücadele etmek gerekmediğini vurgulayan Neolife Tıp Merkezi Psiko Onkologu Elçin Biçer, sağlıklılık halini, “İç yaşam enerjimizin derinlemesine farkında olmak ve bu enerjinin zihin-beden ilişkisi içerisinde uyumlanması ve ifadesi” olarak tanımlıyor.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız