Pakistan saldırısına tüm dünyadan tepki

28 Mart 2016
Pakistan’nın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da bir lunaparkta düzenlenen ve çoğu Paskalya kutlamasındaki kadın ve çocuk 72 kişinin öldüğü, 300’den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırı tüm dünyayı yasa boğdu ve tepkiyle karşılandı. Pakistan medyası, “Gülşen İkbal” adlı lunaparktaki saldırıyı Pakistan Talibanı’na bağlı Cemaat-ul Ahrar Püstlendiğini duyurdu. Canlı bomba saldırısında 8 kilogram patlayıcı madde kullanıldığının tahmin edildiği […]

Pakistan’nın Pencap eyaletinin başkenti Lahor’da bir lunaparkta düzenlenen ve çoğu Paskalya kutlamasındaki kadın ve çocuk 72 kişinin öldüğü, 300’den fazla kişinin yaralandığı bombalı saldırı tüm dünyayı yasa boğdu ve tepkiyle karşılandı.

Pakistan medyası, “Gülşen İkbal” adlı lunaparktaki saldırıyı Pakistan Talibanı’na bağlı Cemaat-ul Ahrar Püstlendiğini duyurdu. Canlı bomba saldırısında 8 kilogram patlayıcı madde kullanıldığının tahmin edildiği açıklandı.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif saldırının ardından üç günlük yas ilan etti. Pencap hükümeti sağlık danışmanı Selman Refik çok sayıda durumu ağır olan yaralı bulunduğunu belirterek halkı kan bağışı yapmaya çağırdı. Yüzlerce kişi de hastanelerin önünde kan bağışında bulunmak için toplandı.

Saldırıya tüm dünyadan politikacılar, sivil toplum kuruluşları tepki gösterdi, sosyal medya yasa boğuldu.