Otizmli öğrencilere eziyet kabul edilemez: İki sanığa hapis cezası

28 Mart 2016
Sapanca’daki bir derneğe ait merkezde otizmli öğrencilerin darp edilmesiyle ilgili yargılanan bir eğitmene 6 yıl 8 ay, diğerine ise 2,5 yıl hapis cezası verildi. Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bir derneğe ait merkezde otizmli öğrencilerin darp edilmesiyle ilgili davada, bir eğitmen 6 yıl 8 ay, diğer eğitmen ise 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Kırkpınar […]

Sapanca’daki bir derneğe ait merkezde otizmli öğrencilerin darp edilmesiyle ilgili yargılanan bir eğitmene 6 yıl 8 ay, diğerine ise 2,5 yıl hapis cezası verildi.

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bir derneğe ait merkezde otizmli öğrencilerin darp edilmesiyle ilgili davada, bir eğitmen 6 yıl 8 ay, diğer eğitmen ise 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Kırkpınar Halkı Otizm Dayanışma Derneğine ait merkezde kalan otizmli öğrencilerin darp edilmesine yönelik görüntülerin internette yayınlanmasının ardından 8 Temmuz 2014’te Sapanca Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatılmış, şüphelilerden Sedat Ç. tutuklanırken, diğer zanlı Cihat U, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, dava açılmıştı

Sapanca Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, sanık Sedat Ç’nin avukatı Ömer Onur Başmanav, müvekkilinin Bumin Yılmaz K’nin öğretmenliğini yapmadığını, sistematik ve ani bir durumun da söz konusu olmadığını belirterek, “Yazılı savunmamızda atıfta bulunduğumuz Yargıtay kararında da görülecektir. Eşler arasında dahi bu durum eziyet suçunu oluşturmamaktadır. Ayrıca, diğer sanıkla müvekkilim, öğretmen arkadaşlardır, aynı yerde çalışmışlardır” dedi.

Diğer sanık Cihat U’nun farklı nedenlerle işten çıkarılmadığını, tazminatı verilerek ilişiğinin kesildiğini vurgulayan Başmanav, “İşten ayrılmasını müteakip söz konusu videoları paylaşmıştır. Dosyaya sunduğumuz fotoğraflarda, katılan taraf Ayşegül Öğmegül ve çocukları dernekten ayrılırken hatıra fotoğrafı çektirmişlerdir. İddia edildiği gibi geçmişe dönük problemler mevcut olsaydı, böyle bir fotoğraf çekimi olmazdı. Daha önce de yaptığımız tüm savunmaların tekrarıyla müvekkilimin beraatını talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kırkpınar Halkı Otizm Dayanışma Derneği vekili Murat Bolat ve avukat Gözde Bursa da sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

Otizmli çocukların annesi Ayşegül Öğmegül ve mağdur Bumin Yılmaz K’nin avukatı Ahmet Özdin ise sağlıklı insanlara dahi yapılması kabul edilemeyecek eylemlerin yaşı büyük otizmli çocuklara karşı gerçekleştirildiğini belirterek, “Mağdurların annesi İzmir’de profesör olarak çalışmaktadır. Hem annenin hem çocukların psikolojisi bozulmuştur. Aşağı hadden uzaklaşılarak ceza tesisini sanıklar hakkında talep ediyoruz” diye konuştu.

Otizm Dernekleri Federasyonu vekili Ceren Kalı da otizmli çocukların aldıkları eğitimin çok önemli olduğunu, bu tarz olaylarla eğitimlerinde gerileme yaşandığını dile getirerek, alt sınırdan ayrılmak suretiyle sanıkların eziyet suçundan cezalandırmalarını talep etti.

Hakim Büşra Çağla Bostancı, sanıklardan Cihat U’ya “özel hayatın gizliliğini ihlal”, mağdurlar Bumin Yılmaz K. ve İbrahim G’ye karşı işlediği “eziyet” suçundan 6 yıl 8 ay, Sedat Ç’ye de Bumin Yılmaz K. hakkında “eziyet” suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Kaynak: Engelliler Sitesi