Yarın Dünya Uyku Günü: İyi uyku ulaşılabilir bir rüyadır!

17 Mart 2016
Dünya Uyku Tıbbı Birliği’nin 2008’den bu yana uykunun yararlarını vurgulamak için ilan ettiği 18 Mart Uyku Günü, 2016’da “İyi uyku anlaşılabilir bir rüyadır” sloganıyla duyuruluyor. Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, yaptığı yazılı açıklamada Dünya Uyku Tıbbı Birliği’nin, 2008’den bu yana 18 Mart’ı her yıl “Dünya Uyku Günü” olarak organize ettiğini […]

Dünya Uyku Tıbbı Birliği’nin 2008’den bu yana uykunun yararlarını vurgulamak için ilan ettiği 18 Mart Uyku Günü, 2016’da “İyi uyku anlaşılabilir bir rüyadır” sloganıyla duyuruluyor.

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Başkanı Prof. Dr. Oya İtil, yaptığı yazılı açıklamada Dünya Uyku Tıbbı Birliği’nin, 2008’den bu yana 18 Mart’ı her yıl “Dünya Uyku Günü” olarak organize ettiğini anımsattı. Bu tarihin Dünya Uyku Günü ilan edilmesiyle iyi ve sağlıklı bir uykunun faydalarının vurgulanması, toplumun ilgisini uyku bozuklukları ve tedavisi üzerine çekilmesinin amaçlandığını belirten Prof. Dr. İtil, “Bu girişimle uyku bozukluklarının daha iyi anlaşılması ve önlenmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekiliyor” dedi.

Dünyanın %45’inin yaşam kalitesini tehdit ediyor

2016 için 18 Mart Dünya Uyku Günü’nün “İyi Uyku Ulaşılabilir Bir Rüyadır” temasıyla işleneceğini kaydeden Oya İtil, bunun “Ulaşılabilir rüya, geniş anlamda uyku bozukluklarının ortadan kaldırılabileceği” mesajını kapsadığını belirtti. Oya İtil, uyku rahatsızlıklarının önemini vurgularken, genel sağlık ve refahın önemine dikkat çekti: “Uyku rahatsızlığında tanı başta gelir. Uyku bozuklukları dünya nüfusunun %45’inin sağlık ve yaşam kalitesini tehdit eden küresel bir salgın haline gelmiştir. 80’in üzerinde uyku bozukluğu vardır. İnsomni (uykusuzluk), uykuyla ilişkili solunum bozuklukları (Uyku apnesi, uykuyla ilişkili hipoventilasyon ya da oksijen azlığıyla seyreden durumlar, horlama, uykuda inleme), gündüz uykululuğu yapan santral bozukluklar, uyku-uyanıklık ritim bozuklukları, parasomni dediğimiz uykuda davranış bozuklukları, uykuyla ilişkili hareket bozuklukları gibi…”

Uykusuzluk erkeklerde %8.6, kadınlarda %15.7

Prof. Dr. Oya İtil, TUTD olarak yaptıkları araştırma sonuçlarından söz ederken, 2010 yılında yürüttüğü çok merkezli epidemiyolojik araştırmada (TAPES) ulaştıkları sonuçları açıkladı. TAPES sonuçlarına göre, 18 yaş üstü erkeklerin yüzde 11.1’inin, kadınların ise yüzde 16.1’inin, uykuda solunum bozukluğu açısından yüksek riskli bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. İtil, insomninin (uykusuzluk), erkeklerde yüzde 8.6, kadınlarda yüzde 15.7; huzursuz bacaklar sendromunun ise erkeklerde yüzde 3, kadında yüzde 7.3 oranlarında saptandığını belirtti.

Çoğu uyku bozukluğunun önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğuna işaret eden İtil, “Ancak henüz hastaların sadece üçte biri, profesyonel yardım istemektedir” dedi. Uyku tıbbının özel bir uzmanlık alanı olduğunu dile getiren İtil, “Türk Uyku Tıbbı Derneği, halihazırda, uluslararası arenada ülkemizi temsil eden, Avrupa Uyku Araştırmaları Derneği, Asya Uyku Araştırmaları Derneği ve Dünya Uyku Tıbbı Birliği’nin üyesi olan, katılımcı ve kapsayıcı özelliği öne çıkan, uyku tıbbının dünya standartlarına uygun olarak icra edilmesini amaç edinmiş olan örgütsel bir yapıya sahiptir” diye konuştu.

DHA