İnsan Hakları Örgütü: Türkiye mülteciler için güvenli değil

07 Mart 2016
İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW) bugün Türkiye ve Avrupa Birliği üyeleri arasında yapılacak görüşme öncesi bir soru cevap dokümanı hazırladı ve Türkiye’nin mülteciler için güvenlikli bir ülke olmadığını belirtti.   Avrupa Birliği üyeleri ve Türkiye bugün Brüksel’de Türkiye’den Yunanistan’a sığınmacı akınını azaltacak anlaşmanın uygulanışını ele almak üzere biraraya geliyor. Görüşme öncesinde İnsan […]

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch – HRW) bugün Türkiye ve Avrupa Birliği üyeleri arasında yapılacak görüşme öncesi bir soru cevap dokümanı hazırladı ve Türkiye’nin mülteciler için güvenlikli bir ülke olmadığını belirtti.

 

Avrupa Birliği üyeleri ve Türkiye bugün Brüksel’de Türkiye’den Yunanistan’a sığınmacı akınını azaltacak anlaşmanın uygulanışını ele almak üzere biraraya geliyor. Görüşme öncesinde İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden uyarı geldi. Örgüt, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile sığınmacı krizi konusunda yaptığı anlaşmanın hatalı olduğunu ve tehlike potansiyeli taşıdığını belirtti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü soru cevap dokümanında Türkiye’nin mülteciler için güvenlikli bir ülke olmadığını da savunuyor.

Örgütün Avrupa Direktör Yardımcısı Judith Sunderland, “Avrupa Birliği liderleri bahardan önce sığınmacı akınını durdurma paniğinde ve görünen o ki insan haklarını bu süreçte dikkate almayacaklar” dedi. Türkiye’nin sığınmacılar için güvenlikli bölge olmadığını belirten Sunderland, bu anlaşmanın daha fazla zarar verici olabileceğini kaydetti.

en temel iki koşulu karşılayamıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’nin “güvenlikli ülke” olmak için en temel iki koşulu karşılayamadığı görüşünde. Örgüte göre Türkiye sığınmacılara etkili koruma sağlayamıyor ve sığınmacıları Suriye’ye geri gönderiyor. Türkiye 1951 Mülteci Konvansiyonu’na imza atmış ülkelerden biri, ancak mülteci kabul etme konusunda coğrafi kısıtlama getiren de tek ülke. Sadece Avrupalılar mülteci statüsü alabiliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’de sayısı artan sığınmacılara, başka ülkelerde kalıcı ikametgah sağlanmasının insan kaçakçılarına ve ölümcül bot geçişlerine alternatif olabileceği düşüncesinde. Ancak Avrupa Birliği yeniden yerleşim konusunda kötü bir sicile sahip. Ocak 2016’nın ortasından itibaren 2015’te Avrupa Birliği hükümetlerinin 2 yıl boyunca 22,500 sığınmacı kabul etme taahhüdüne rağmen sadece 800’den az insan Avrupa’ya getirildi.

Avrupa Birliği-Türkiye zirvesi Avrupa Birliği ile Batı Balkan sınırında gerilimin arttığı bir döneme denk geliyor. Kısıtlamalar nedeniyle Yunanistan-Makedonya sınırında 11 bin sığınmacı yığılmış durumda. Binlerce sığınmacı da Atina ve Yunan adalarında sıkışmış durumda. Gecikmiş, ancak olumlu bir adım olarak Avrupa Komisyonu, Yunanistan’a ve diğer ülkelere yardım için 3 yıl boyunca 700 milyon dolar fon ayırmış durumda.

2015’te 1 milyondan fazla sığınmacı Avrupa Birliği sınırlarına ulaştı. 130 binden fazlası bu yıl içinde Akdeniz’i geçti. Birçoğu Ege Denizi’ni kullandı, Türkiye’den Yunanistan’a geçti. 1 Ocak’tan bu yana aralarında kadın ve çocukların da olduğu 400’den fazla kişi yaşamını yitirdi. Birleşmiş Milletler sığınmacıların %90’ının Suriye, Afganistan ve Irak’tan geldiğini belirtiyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü soru cevap dokümanının orijinal metnine ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak: Amerikanın Sesi